40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Tüp bebekte gebelik haftası nasıl hesaplanır

Tüp bebekte gebelik haftası nasıl hesaplanır

 Tüp bebek tedavisi ister klasik yöntemler ile uygulansın ister mikroenjeksiyon tekniği ile uygulansın gebelik hesaplama şekli aynıdır. Her iki yöntemde de gebelik hesabı embriyo transfer tarihine dayanır.

Embriyonun transfer edilmiş olduğu gün gebelik  15 günlük olarak varsayılır. Ancak normal yollar ile hamile kalan kadınlarda gebelik hesabı son adet tarihine göre yapılır. Tüp bebek tedavisinde ise son adet tarihi kullanılan bazı ilaçların etkisi ile tam olarak hesaplanamaz. Yanılmalar olabilir. Bu sebepten ötürü embriyo transfer tarihi esas alınır.

Blastokist  transferinde de transfer tarihi itibari ile gebelik hesaplanmaktadır. Blastokist  transferde transfer  5 ya da 6. Gün yapıldığından dolayı gebelik 3 – 4 gün daha ilerde olacaktır.

EMBRİYO TRANSFERİNE GÖRE GEBELİK NASIL HESAPLANMALIDIR?

Çoğu hasta transfer yapıldığı günü hesap ederek gebeliğin neden  2  haftalık olduğunu merak eder. Bu durumun açıklaması şu şekilde yapılabilir;

Genelde tüm gebeliklerde hesaplama son görülen adet günü temel alınarak hesaplanır. Embriyo transferinden sonrada aynı 2 hafta önce adet başlangıcı olmuş gibi hesaplanarak gebelik hesabı yapılır. Ancak embriyo transferi ile gebelik tarihi transfer gününden itibaren hesaplanır ise daha doğru sonuçlar elde edilir.

ULTRASON İLE GEBELİK HAFTASINDA NEDEN FARKLILIK OLMAKTADIR

Çoğunlukla gebeliğin ilk başlarında embriyo transfer tarihi temel alınarak hesaplanan gebelikler ile ultrason muayenesi sonucu hesaplanan gebelik tarihi birbiri ile eş olmayabilir. İkisi arasında birkaç gün farklılık görülebilir. Ancak bu durum bir sorun teşkiletmez.

Normal hamileliklerde gebelik haftasını otomatik hesaplamak için tıklayın

Bu Haber 42.865 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 20.02.2013 Çar 11 : 20

YORUM YAZ
 1. Ebrar dedi ki:

  Ekimin27yumurta toplama ekimin30 transfer simdi hamileyim henuz ultrasona girmedim kac haftalik hamileyim

 2. Leylosh dedi ki:

  Merhaba hocam.Tüp bebek oldum.Transferim 2 eylülde(5 günlük embriyo).13 eylülde test yaptirtik pozitiv chikti hemileyim.Son adetim 14 ağustos.Kaç haftalik hamileyim?

 3. GÜLSER HALİSOĞLU dedi ki:

  14 nisan adet tarihim- 25 nisan yumurta toplama -30 nisan transfer
  12 mayısta beta hcg yapıldı 547 çıktı 14 mayısta 2.beta hcg yapıldı 1036 çıktı kaç haftalık hamileyim

 4. gulay dedi ki:

  Merhaba doktor bey nişanın 1/de adet oldum .4//de tüp bebeğe/başladık nisanin 14/ yumurta toplama yapıldı ve 18 nisan transfer yapildi ve hamileyim şuan kaç haftalık oluyor tam olarak

  1. admin admin dedi ki:

   Kaçıncı gün transfer yapıldığı önemli. yaklaşık 6 haftalık.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 5. zahide dedi ki:

  Tüp bebek gebesiyim eylül ayının 23’ünde transfer edildi kaç aylık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Transferin kaçıncı gün olduğu önemli. 3. gün transferde son adetinizi 9 eylül olarak kabul ederek hesaplama yapmanızı öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR