Tüp bebekte IMSI yöntemi nedir ?

13.03.2013
16
A+
A-

TÜP BEBEKTE IMSI YÖNTEMİ NEDİR?

 Tüp bebek tedavilerinde başarı şansını artırmak için yaygın bir şekilde kullanılan mikroenjeksiyon yöntemi ile canlı sperm hücreleri sadece 400 kat kadar büyültülebilmektedir. Bu büyültme işlemi ile spermin genel yapısı daha detaylı incelenebilmektedir. Ancak spermlerin baş kısmında bulunan sıvı dolu kesecikler yani sperm hücrelerindeki olumsuzluklar incelenememektedir. IMSI olarak adlandırılan teknik ile özel sistemler kullanılarak spermler 6000 kat daha büyültülerek incelenebilmektedir. Spermlerin baş kısmında oluşabilecek yapı bozuklukları tespit edilebilmektedir. Bu yöntem sayesinde spermlerde kalite bakımından daha kolay seçilebilmektedir.
Spermlerin baş yapısında oluşabilecek olumsuzluklar gerçekleştirilen tedavilerde başarısızlıklara neden olmakta ve bu yöntem ile başarı şansı artırılmaktadır. IMSI yönteminin kullanılması sperm, yumurta ve embriyo gelişimde olumlu sonuçların elde edilmesini sağlayarak tedavinin başarı oranını artırır.

IMSI TEKNİĞİ VE AVANTAJLARI

Ülkemizde IMSI yöntemi her merkezde uygulanmamaktadır.

IMSI YÖNTEMİ KİMLER İÇİN UYGUN BİR TEKNİKTİR?

  •  Sperm analizinde yüksek olasılıklarda anormallik tespit edilmiş erkeklerde
  •  35 yaşını geçmiş erkeklerde
  • Yumurta kalitesi oldukça iyi olan, fakat embriyo kalitesinde sorun olan hastalarda
  •  Daha evvelki tedavilerde başarı sağlanamayan hastalarda
  •  Daha evvel birden fazla düşük yaşamış hastalarda
  •  Yumurta sayısı olan kadınlarda döllenme oranının yükseltmek maksadı ile IMSI yöntemi başarı ile kullanılmakta ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Yapılan çalışmaların vermiş olduğu sonuçlara göre IMSI tekniği kullanılarak elde edilen spermler ile kaliteli embriyo gelişimi ve yüksek oranda gebelik başarısı sağlanabilmektedir. Ayrıca IMSI yöntemi ile gebelik kayıpları ile daha az karşılaşılmaktadır.
IMSI tekniği tecrübeli kişiler ve donanımlı bir laboratuar ortamında gerçekleştirilmelidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.