Tüp bebekte yapay rahim

21.03.2013
12
A+
A-
Tüp bebekte yapay rahim

TÜP BEBEKTE YENİ UMUT YAPAY RAHİM

 Tüp bebek tedavileri; kısırlık durumlarında başvurulan ve olumlu sonuçlanabilen tedavi şekilleridir. Bazı bünyelerde birçok deneme olsa bile tüp bebek yöntemi ile de gebe kalınması mümkün olmamaktadır. Tüp bebek yönteminde tüm teknikler denenmesine rağmen başarı elde edilememiş hastalar için yeni umut
yapay rahim olmuştur.

Yapay rahim uygulamaları için;

Kadın âdetinin 21. Günü kuruma çağrılır. Burada rahim içi kısmından doku örnekleri alınır. Alınan dokular laboratuar ortamında uygun şekilde arttırılır ve dondurulur. Sonrasında kadın için tüp bebek tedavisi başlatır. Aşama aşama ilerlerken döllenme esnasına ulaşıldığı vakit dondurulmuş olan
yapay rahim uygun koşullarla çözülmesi sağlanır. Ve bu şekilde yapay rahim elde edilmiş olur.

 Döllenme sağlandıktan sonra yapay rahim içerisinde embriyolar olgunlaştırılır. Hasta için zorlayıcı teknikler gerektirmeyen bu yöntem; donanım gerektiren işlemler olduğu için detayları ile önemli bir işlemler bütünüdür. Burada uygulayıcı kişinin bilgisi ve titizliği önemlidir. Aşamaların yolunda gidebilmesi için uzman gerekli önlemleri alıyor olmalıdır.

 Tüp bebek tedavisinde yapay rahim hangi durumlarda uygulanmaktadır;

  • 40 yaşını aşmış gebe kalamayan kadınlarda
  • İlaçlara cevap vermeyen bünyelerde
  • Denenmiş tüp bebek
    başarısızlıkları sonrasında
  • FSH ölçümlerinde yüksek değerler saptanan kadınlarda

Co-culture denilen bu teknikte asıl hedeflenen durum laboratuar ortamında her şeyin doğal yollardan ilerliyor olmasıdır. Co- culture ile embriyo kalitesi artırılarak hamile kalma şansını artırabilmektir.

 Tüp bebek tedavisinde embriyolar yapay rahimde geliştirildiği için sarılık, aids gibi hastalıklarında risklerinin ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Bu yöntemde hücre dokuları gelişim açısından embriyolara zarar vermeyerek ve gelişimleri açısından faydalı olarak büyüme olasılığını artırıyor olacaktır.

Yapay rahim; protein açısından son derece zengindir. Bu açıdan normal yollardan tüp bebek denenmesi ihtimali ile karşılaştırılacak olursa daha çok avantajlı olduğu görülecektir. Embriyolar bu geliştirilmiş dokular sayesinde daha çok beslenecek ve daha kolay gelişebileceklerdir. Bu doku ortamında yoğun bir miktarda antioksidan maddelerde bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde embriyo açısından her hangi bir zarar verecek atıkları da etrafından uzaklaştırarak daha güvenli bir ortam hazırlanmış olacaktır.
Her tüp bebek tedavi merkezinde olmayan bu uygulama için özel eğitim almış olmak önemlidir. Bu rahim dokusunun alınması, uygun ortamlarda geliştirilip dondurulması ve tekrar tüp bebek tedavisi aşamasında çözülerek döllenmenin sağlanması kadın açısından sıkıntılı olmasa bile yoğun çalıştırma gerektiren durumlardır. Bu aşamalarda aksaklık olmadan döllenme sağlanmalı ve embriyo açısından daha sağlıklı ortamlar oluşturulmalıdır. Zaten
yapay rahim tekniği düşünülmüş hastalar belirli bir yaşın üzerinde ya da tüp bebek tedavisine çeşitli nedenlerden cevap verememiş hastalar olacaktır. Burada bu teknik ile hastalara yeni umutlar verilmiş olacaktır.

Özellikle ilaçlara cevap alınmayan bünyeler için mucize olabilecek bu teknik ile birçok kısırlık sıkıntısı çeken hastanın yüzü gülmüştür.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.