Tüplerin tıkalı olması ve kısırlık

28.04.2013
39
A+
A-
Tüplerin tıkalı olması ve kısırlık

TÜPLERİN TIKALI OLMASI VE KISIRLIK

 Kadınlarda görülen kısırlık nedenlerinin ortalama üçte ikisini tüplerin tıkalı olması oluşturmaktadır. Uterusa uzanan iki tane kanal vardır. Bu kanallar rahmin hem sağ tarafında hem sol tarafında bulunmaktadır. Bu tüplerin tıkalı olma durumlarına bağlı üreme sisteminin etkilenmesi durumundaki kısırlıkta etkene; tubal faktör ismi verilmektedir.

Tüplerden birisi tıkalı ise;

Tüplerden sadece birisi tıkalı ise; tıkalı olan taraftaki yumurta hücresi gitmesi gereken yere ulaşamaz. Yani o tüpten yumurta hücresi geçemez ve rahme ulaşamaz. Açık olan taraftaki yumurta hücresi rahme kadar ulaşabilecektir. Bu şekilde sıkıntısı olan kadınların gebe kalabilme şansları vardır. Ancak iki tüpü de açık olan kadınlara göre doğal yollardan gebe kalınma şansı azalmaktadır. Eğer ki kadının yaşı ilerlemişse ve tek tüp tıkalı olduğu için uzun dönem doğal yollardan gebe kalınamamışsa tüp bebek tedavisi düşünülebilir.

Her iki tüp tıkalı ise;

Kadının böyle bir durumda normal koşullardan gebe kalabilmesi mümkün değildir. Böyle bir rahatsızlık tespit edilmiş ise uygun tedavi yöntemleri geliştirilecektir.

Tüplerin tıkalı olduğu nasıl anlaşılacak?

 Laparoskopi teşhiste en belirleyici yöntemdir. Kimi zaman rahim filmine de başvurulmaktadır. Ancak kesin sonuç veremeyebilmektedir. Film çekilmişse ve filmde kapalı bölgelere rastlanılmışsa laparoskobi ile bakıldığı zaman bu bölgelerin aslında açık olduğu görülebilmektedir. Rahme ait film (HSG); çekilirken kasılmalardan dolayı bazı bölgeler tıkalı değilse bile yanıltıcı olabilir.

Tüplerin kapalı olmasının nedenleri;

  •  Endometriozis
  •  Septik abortus
  •  Dış gebelik ameliyatı geçirmiş olmak
  •  Daha önceden dış gebelik yaşamış olmak da tüplerin tıkanmasına neden olabilecektir.
  •  Daha önceden geçirilmiş olan pelvik enfeksiyonlar
  •  Tüpe yakın bir alanda miyom vakaları da tüplerin tıkanmasına neden olabilmektedir. Her miyom için tüplerin tıkanmış olma ihtimali düşünülmez ancak bulunduğu yer önemlidir.
  •  Pelvik tüberküloz
  •  Tüplerini daha önce bağlatmış olanlar

Tüplerin kapalı olması ve yumurtlama ilişkisi;

 Tüpler tıkalı ise yumurtlamayı etkilemeyecektir. Burada kadına ait yumurtlama sıkıntısı da varsa o zaman hem yumurtlama sorunu olabilir hem de tüplerin tıkalı olmasına bağlı sorunlar eş zamanlı görülebilir. Ancak tüpler tıkalı ise yumurtlama olmayacağı anlamına gelmeyecektir. Burada gelişen durumda; yumurtlama olacak, fakat tüpten ilerleyerek rahme gelemeyecektir ve sperm ile buluşma şansı olmayacağı için de döllenme olayı meydana gelemeyecektir.

    Tüpleri tıkalı olan bir insanda günlük yaşantı değişimi yaşanmayacaktır. Sadece doğurganlığı etkileyecek olan bu durum genellikle gebe kalamamış kadının doktora gitmesi ile açığa çıkabilmektedir. Kadın her hangi bir ağrı ya da genital şikâyet hissetmeyecektir. Akıntı, ağrı ve adet düzensizliği olmadığı için normal yaşamına devam ediyor olacaktır. Eğer gebelik tedavi ile elde edilmiş ise sonrasında gebelik döneminde bu bölgeye ait sıkıntı yaşanmayacaktır. Düşük riski ya da her hangi başka bir riske neden olmayacaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.