Üçlü tarama testi nedir ?

23.02.2015
93
A+
A-
Üçlü tarama testi nedir ?

Hamilelikte istenen üçlü test nedir ?

        Hamilelik süresince fetusda oluşabilecek bir takım kromozomal anomalileri inceleyen ayrıca nöral tüp defekti dediğimiz doğumsal anomalileri de araştırmak için yapılan teste triple test yani üçlü tarama testi denir. İkili tarama testinde belirlenen bulgular da fetusda trizomi 21 dediğimiz down sendromu belirtileri gözlemlenir. Ayrıca ikili testde trizomi18 yani edwards sendromu denen hastağında bulguları gözlemlenebilir. Ancak kesin tanı ikili taramada asla koyulamamaktadır. Üçlü taramada bu testlere ilaveten bulguların yüksek oranda çıkması durumunda ek olarak CVS ya da amniosentez uygulanır. sonuç olarak kesin tanıyı B-hCG ve serbest Estirol (uE3) ölçümü belirler.

       İkili teste göre üçlü taramada ekstra olarak nöral tüp defekti diye adlandırdığımız sakatlık veya kusurları da belirginleştirmektedir. İkili teste göre üçlü taramada bu bulgu ölçülen AFP (alfafötoprotein) değeri ile elde edilir.Nöral tüp defekti: beyin de meydana gelen hasarlar ve bebekteki omirilik hasarları ve sinir sistemi ile alakalı sıkıntılaranöral tüp defekti denir.

       Down sendromu ve Edwards sendromu yani trizomi 21 ve trizomi 18: kalp anomalileri ve zekâ geriliği ya da birçok organ sakatlıkları olan hastalıklardır. Bu hastalıkların gene adı trizomi 21 ve 18 olarak geçmektedir. İçlerinde zekâ geriliği de belirlendiği için zekâ testi denmektedir. Yoksa üçlü tarama testi zekâ ölçen bir test değildir.

 Üçlü tarama testi ne zaman yapılmalıdır ?

       Gebeliğin 16 ila 20 haftasında üçlü tarama testinin yapılması jinekologlar tarafından istenmektedir. Bazı laboratuvarlar bu testi 15 ila 22. Haftalarda yapmayı daha uygun görürler. Üçlü testin yapımı oldukça kolaydır. Anneden alınan düşük miktarda kanın laboratuvarda tahlil edilmesidir. Tıpkı normal kan verirken yapılan uygulamalar gibi yapılmaktadır.

       Üçlü taramada sonucun belirlenmesi ve tanı koymak için aynen ikili taramadaki gibi uygulamalar yapılmaktadır. (Down sendromu için 1/270, Edwards sendromu için 1/100) Risk sınırları hususunda tüm bilgileri daha evvel yazmış olduğumuz ikili tarama testi makalesinden bilgi edinebilirsiniz.

Üçlü tarama testinde fetüs sağlıklı olsa bile test sonucu kromozomal anomali riski yüksek çıkabilmektedir. Bu durumu netleştirmek ve kesin tanıyı koymak için amniosentez veya CVS yapılması şarttır. Özellikle 35 yaş üstü gebeliklerde bu riskin çok daha fazla olması hasebiyle uzmanlar üçlü tarama testi istemeden doğrudan amniosentez yapılmasını uygun görürler.

 Üçlü tarama testinin başarısı ne kadardır ?

       Bu testle down sendromlu bebeklerin tamamı anne karnındayken teşhis edilmese de %70 gibi ciddi bir rakam teşhis edilebilir. Üçlü tarama testi sonucunda yüksek risk tanısı koyulmuş Down sendromlu olarak beklenen bebeklerde üçte bir gibi ciddi oranla normal doğan sağlıklı bebekler dünyaya geldiğinden üçlü tarama testinin bulgularını tıp dünyası başarısız görmekte ve tek başına üçlü tarama testi uygulanması sonucu bir karara varılması uygun görülmez.

ÜÇLÜ TEST, DÖRTLÜ TEST KAÇINCI HAFTADA YAPILIR ? -VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.