reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Üçüz gebelikler

Üçüz gebelikler

ÜÇÜZ GEBELİKLER

Üçüz gebelikler ikiz gebeliklere oranla daha az görülmektedir. Fakat gebelik tüp bebek tedavisi ile gerçekleşmiş ise üçüz gebelik görülme olasılığı daha sıktır.

Üçüz gebelikler birbirinden ayrı üç yumurtadan oluşur, genellikle tüp bebek tedavisinde embriyo transferinde birden fazla embriyo kullanılmış ise üçüz gebelik olasılığı yüksektir. Normal yollar ile oluşan üçüz gebeliklerde gebelik birbirinden farklı yumurtalar ile gerçekleşir. Fakat tek bir yumurtanın bölünmesi ile oluşabilecek üçüz gebeliklerde vardır.

Gebeliğin yeni başladığı dönemlerde ultrasonografi ile üçüz gebelik görülmesine rağmen daha sonra ikiz ya da tek bir gebeliğe dönüş mümkün olmaktadır. Genellikle gebeliğin ilk ikinci ayında üçüz olarak görülen gebelikler daha sonra ortadan kaybolabilir.

Üçüz gebeliklerde gebelik süresince ve doğum anında hatta doğumdan sonra komplikasyon gelişme olasılığı ikiz gebeliklere oranla daha fazladır. Bu komplikasyonlar;

Yüksek tansiyon sorunu

Diyabet

Preeklampsi

Eklampsi

Erken doğum

Servikal yetmazlik

Plesenta previa

Doğum anında fazla kanama

Amnion sıvısı ile alakalı gelişen komplikasyonlar

Tekil ve ikiz gebeliklere oranla sezaryene daha fazla ihtiyaç duyulabilir.

Üçüz gebeliklerde doğum şekli nasıl olmalıdır?

Üçüz gebeliklerde doğum şekli ilk bebeğin gelişine bağlı olarak değişse tercih edilen doğum şekli sezaryen iledir.
Üçüz gebeliklerde tek gebelikler gibi gebelik süreci 40 haftaya ulaşmaz. Üçüz gebeliklerde genellikle 34 – 36. Haftalarda doğum eylemi gerçekleşir.

Bu Haber 18.517 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 14.06.2013 Cum 09 : 14

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.