Ultrasonda cinsiyet yanılması

06.10.2016
5.452
A+
A-
Ultrasonda cinsiyet yanılması

Gebeliğin ilk oluştuğu andan itibaren belli olan bebeğin cinsiyeti üzerinden belirli bir zaman geçmeden ultrasonda görülememektedir. Kadın doğum uzmanları tarafından gebeliğin 12. Haftasından itibaren tahmin edilen cinsiyet, kesin olarak ultrasonda ancak gebeliğin 16. Haftasından itibaren izlenebilmektedir. Bu tarihten önce söylenen bebek cinsiyetlerinin yanılma payı bulunmaktadır. Bazen gebeliğin 16. Haftası geçmesine rağmen bebeğin duruşu uygun olmadığından ultrason muayenesinde cinsiyet görülememektedir.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin cinsiyeti babadan gelen kromozom tarafından belirlenir. Eğer annenin yumurtası ile birleşen sperm X kromozomu ise bebek kız, Y kromozomu ise bebek erkek olmaktadır. Ancak bunun dışarıdan gözle görülebilmesi için anne karnındaki bebeğin belirli bir büyüklüğe erişmesi ve dış cinsel organlarının oluşması gereklidir.

Ultrason ile bakıldığında en erken olarak 12-13. Hafta civarında cinsiyet tahmin edilebilmektedir. Ancak 16. hafta itibarı ile bebek belirli bir büyüklüğe erişmekte ve dış genital organları anlaşılabilir duruma gelmektedir. Fakat bazı durumlarda bu haftalarda bebeğin cinsel organları gözükmeyebilir. Bunun sebebi bebeğin rahim içerisindeki pozisyonunun uygun olmamasıdır. Bebeğin duruşundan kaynaklı cinsiyetinin tespit edilmediği durumlarda vajinal ultrason kullanarak bebeğin cinsiyetine bakmak mümkündür ancak bu çok da şart değildir. Bir sonraki muayenede bebeğin duruşu düzelirse cinsiyet tespiti yapılabilir.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyetini Belirlemede Nasıl Yanılma Olabilir?

Ultrason muayenesi yapan doktorlar genellikle 16. haftadan sonra cinsiyetle ilgili tespit yapmaktadırlar. Bu tespit yapılırken ultrasonda gözüken bebeğin dış genital organları yorumlanır. Erkek bebeklerde eğer bebeğin genital organı  net olarak görüldü ise bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu söylenir. Kız bebekler için ise iç ve dış dudaklar net olarak görülebildiği takdirde bebeğin cinsiyetinin kız olduğu belirtilir. Fakat ultrasonda bebeğin cinsiyetinin görülmesi için bebeğin duruşunun mutlaka uygun olması, en azından bacaklarının bir miktar açık olması gereklidir

Genel olarak bebeğin cinsiyeti erkek ise yanılma payı daha düşük olur. Bunun sebebi,  erkek bebek tahminin sadece genital organ görülüp görülmemesine göre karar verilmiş olmasıdır. Bazı durumlarda erkek bebeklerin eğer bacakları kapalı arkadan bakıldığında kız bebek diye algılanabilmektedir. Daha sonra yapılacak muayenede bebek bacaklarını açınca kız olduğu söylenen bebeğin aslında erkek olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple özellikle bebeğin kız olduğunun söylenmesi için mutlaka iç ve dış dudakların netçe görülmesi gereklidir.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti %100 Doğru Tahmin Edilebilir mi?

Ultrasonla cinsiyetleri belirlenen bebeklerde yanılma payı oldukça düşüktür, ama %100 olarak doğrudur denilememektedir. Bazı durumlarda ileriki aylarda yanılma ortaya çıkarken, çok nadir durumlarda doğum anında bile bebeğin cinsiyetinin yanlış tahmin edildiği söylenmektedir. Bunun sebebi bebeğin duruşuyla alakalı olduğu gibi, annenin karın bölgesinin fizyolojik yapısıyla da alakalı olabilir.

Gebelikte bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur ?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 68 YORUM
 1. Melek dedi ki:

  İyi günler hocan 3 aylıkken devlet hastanesine gittim doktor bebeğiniz erkek dedi 3 buçuk aylıkken kendi özel doktoruma gittim bebek kesin kız dede acaba hangisi yanlış

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   malesef ki erken haftada yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabiliyor
   en net cinsiyet 16. haftadan sonra söylenmektedir
   bekleyiniz

 2. Zhra dedi ki:

  16 haftalık hamileyim kız dedi doktor yanılma olur mu

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım doktorunuz ultrasonda bebeğinizin cinsiyet bölgesini net izlediyse yanılma olmaz.

 3. Zhra dedi ki:

  İyi günler bu gün doktora gittim 16+4 haftalık hamileyim ultosonda oturur pozisyonda bebeğin Cinsiyeti yine görülmedi ben illa öğrenmek istiyorum dediğim için vajinal prop ile bakıldı bacaklar arası boş kız dedi bir yanılma olur mu başka doktora gidelim mi ben ultrosan görüntüsü net gelmedi yeni gittiğim bir doktor¿

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Vajınal ultrason ile bakıldı ve bebeğinizin cinsiyeti net olarak kız denildi ise
   Kızdır
   Çünkü Net cinsiyet öğrenme haftadasındasınız

  2. Deniz dedi ki:

   11 haftalıkken dr kız dedi 16 haftada kontrole başka bir dr gittim kıza benziyor fakat kordon çok dolanmış net göremiyorum dedi bir iki gün sonra tekrar gel dedi tekrar gittiğimde bacaklarını açmış erkek dedi hatta bu görüntüsünü çekip verdi alışveriş yapmam gerekiyor acaba tekrar dr gidio netleştimeme gerek var mı?

   1. Editör dedi ki:

    Merhabalar
    En net cinsiyet 16. Haftadan sonra söylenmektedir
    Bebeğin pozisyonu uygun olup cinsiyet erkek olarak söylendi ise, bebeğinizin cinsiyeti erkektir

 4. Ahsen dedi ki:

  Merhabalar hocam. 37 haftalık hamileyim 36 haftaya kadar kendi doktorum erkek dedi detaylı ultrasonda erkek denildi bacak arası acıktı pozisyon uygundu . Ancak gectigim hafta başka bir doktor %100 Kız dedi üniversite hastanesine gittim doktor testisleri var ama pipi göremiyorum dedi prof a götürdü beni götürdüğü doktor bayağı inceledi o şişlik ne bilmiyorum doğumda göreceğiz ama kız diyorum ben dedi psikolojin alt üst oldu durumumu gören doktor bu defa başka prof hocasına götürdü oda küçük bir izlem yaptı ve kim buna kız dedi kesin erkek bu dedi . Ben şimdi kime inanacağım? 36 hafta boyunca erkek bekledim eşyalarını aldim ismini koyup ismi ile seslendim. Son haftada yanılma payı yüksek midir?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bu zamana kadar bakılan ultrasonlar da hep erkek çıktı ise bebeğinizin cinsiyeti büyük olasılıkla erkektir
   Ultrason bizim için buzlu camın arkasından gibidir
   Araya giren dokular görmemize engel olabilir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.