Ultrasonda cinsiyet yanılması

06.10.2016
5.419
A+
A-
Ultrasonda cinsiyet yanılması

Gebeliğin ilk oluştuğu andan itibaren belli olan bebeğin cinsiyeti üzerinden belirli bir zaman geçmeden ultrasonda görülememektedir. Kadın doğum uzmanları tarafından gebeliğin 12. Haftasından itibaren tahmin edilen cinsiyet, kesin olarak ultrasonda ancak gebeliğin 16. Haftasından itibaren izlenebilmektedir. Bu tarihten önce söylenen bebek cinsiyetlerinin yanılma payı bulunmaktadır. Bazen gebeliğin 16. Haftası geçmesine rağmen bebeğin duruşu uygun olmadığından ultrason muayenesinde cinsiyet görülememektedir.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin cinsiyeti babadan gelen kromozom tarafından belirlenir. Eğer annenin yumurtası ile birleşen sperm X kromozomu ise bebek kız, Y kromozomu ise bebek erkek olmaktadır. Ancak bunun dışarıdan gözle görülebilmesi için anne karnındaki bebeğin belirli bir büyüklüğe erişmesi ve dış cinsel organlarının oluşması gereklidir.

Ultrason ile bakıldığında en erken olarak 12-13. Hafta civarında cinsiyet tahmin edilebilmektedir. Ancak 16. hafta itibarı ile bebek belirli bir büyüklüğe erişmekte ve dış genital organları anlaşılabilir duruma gelmektedir. Fakat bazı durumlarda bu haftalarda bebeğin cinsel organları gözükmeyebilir. Bunun sebebi bebeğin rahim içerisindeki pozisyonunun uygun olmamasıdır. Bebeğin duruşundan kaynaklı cinsiyetinin tespit edilmediği durumlarda vajinal ultrason kullanarak bebeğin cinsiyetine bakmak mümkündür ancak bu çok da şart değildir. Bir sonraki muayenede bebeğin duruşu düzelirse cinsiyet tespiti yapılabilir.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyetini Belirlemede Nasıl Yanılma Olabilir?

Ultrason muayenesi yapan doktorlar genellikle 16. haftadan sonra cinsiyetle ilgili tespit yapmaktadırlar. Bu tespit yapılırken ultrasonda gözüken bebeğin dış genital organları yorumlanır. Erkek bebeklerde eğer bebeğin genital organı  net olarak görüldü ise bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu söylenir. Kız bebekler için ise iç ve dış dudaklar net olarak görülebildiği takdirde bebeğin cinsiyetinin kız olduğu belirtilir. Fakat ultrasonda bebeğin cinsiyetinin görülmesi için bebeğin duruşunun mutlaka uygun olması, en azından bacaklarının bir miktar açık olması gereklidir

Genel olarak bebeğin cinsiyeti erkek ise yanılma payı daha düşük olur. Bunun sebebi,  erkek bebek tahminin sadece genital organ görülüp görülmemesine göre karar verilmiş olmasıdır. Bazı durumlarda erkek bebeklerin eğer bacakları kapalı arkadan bakıldığında kız bebek diye algılanabilmektedir. Daha sonra yapılacak muayenede bebek bacaklarını açınca kız olduğu söylenen bebeğin aslında erkek olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple özellikle bebeğin kız olduğunun söylenmesi için mutlaka iç ve dış dudakların netçe görülmesi gereklidir.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti %100 Doğru Tahmin Edilebilir mi?

Ultrasonla cinsiyetleri belirlenen bebeklerde yanılma payı oldukça düşüktür, ama %100 olarak doğrudur denilememektedir. Bazı durumlarda ileriki aylarda yanılma ortaya çıkarken, çok nadir durumlarda doğum anında bile bebeğin cinsiyetinin yanlış tahmin edildiği söylenmektedir. Bunun sebebi bebeğin duruşuyla alakalı olduğu gibi, annenin karın bölgesinin fizyolojik yapısıyla da alakalı olabilir.

Gebelikte bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur ?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. Ayşegül33 dedi ki:

  Ben bugün doktora goründügümde doktor kıza benziyor dedi .. 11 hafta 5 günlük hamileyim.. Sizce kesinmidir..

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşegül hanım
   erken hafta da yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma olabiliyor,
   en net cinsiyet 16. haftadan sonra yapılmaktadır

 2. Sude dedi ki:

  Bana 18 haftalik Ken kıza benziyor demişlerdi iki farklı doktor fakat 26 haftalik olduğunda iki farklı doktor 100 erkek dedi cinsiyeti hangisi doğrudur erkek diyen doktorlar renkli ultrason bakti

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Sude hanım 18. haftada doktorlar tahminde bulunmuş.Büyük ihtimal ile net göremediklerinden.26. haftada ultrasonda bebeğin cinsiyetini net izledilerse hata olmaz.Erkek.

 3. Gulsen dedi ki:

  Merhabalar bu gün doktora gittim bebeğim yüzüstü duruyordu doktorum net değil ama kız gibi duruyor dedi sizce yanılma payı olabilir mi?

  1. Editor Editor dedi ki:

   Bir sonraki kontrolde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz net bilgi verecektir.

 4. Ayşegül dedi ki:

  Ben 17haftalık hamileyim daha cinsiyeti tam olarak beli olmamış bikere sinde poposu yukarda denildi sonraki ultrason da kizada benziyor erkeğe de ama tam olarak söylenilmedi benim çok uykum var tuzlu gıdalar tüketiyorum genelde ne çok şeker li nede çok ekşi gıdalar tüketiyorum ortak olarak tüketiyorum sizce bebeğimin cinsiyeti ne

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül hanım bir sonraki ultrason muayenesinde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.