reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Ultrasonda gebelik ne zaman belli olur ?

Ultrasonda gebelik ne zaman belli olur ?

Gebeliğin varlığı ultrasonda ne zaman belli olur ?

Gebelik dinamik bir süreçtir. İki hücrenin döllenmesinden sonra hücreler hızla bölünmeye başlar. Yaklaşık olarak 5-6 hafta civarında gebelik kesesi ultrasonda görülebilir hale gelir.

Anne karnından yapılan ultrasonda gebelik kesesi görülebilir ancak içeriği çok iyi değerlendirilemez. Transvajinal yani halk arasındaki adlandırılmasıyla alttan yapılan ultrasonla gebelik kesesi değerlendirilir. Kaç kese bulunduğu, kesenin yerleşimi, içeriği, kalp atışları ayrıntılı olarak incelenir.

Gebelik kesesi değerlendirilirken annenin rahmi ve yumurtalıkları da değerlendirilmelidir. Rahim ve yumurtalıkta yer kaplayan kitle,myom ve/veya kist var mı, gebelik kesesi ile tanımlanan myomların veya kitlelerin ilişkisi var mı, kese normal yerinde mi bakılmalıdır.

Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları nasıl olmalı ?

Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi rahim içinde fundus-korpus yerleşimli, yani rahim içinde yüksek yerleşimli olmalıdır. Kese içeriği yani fetüs ve yolk sak görülmeli, 5-6. Haftalar civarında da kalp atışları ritmik şekilde görülmelidir. Kesenin içinde normal sıvı bulunmalı, bant şeklinde çok sayıda ince görünüm olmamalıdır.

Gebelikte döllenme sonrası kese her zaman rahim içine yerleşmeyebilir. Buna ektopik ya da dış gebelik denilir. Hasta bunu anlayamaz, çünkü hastada normal gebelik bulguları bulunur. Sadece ultrason yapılarak kesenin nerede olduğuna bakılarak ayırtedilebilir. Dış gebelik, anne sağlığı açısından tehlikelidir. Kese yumurtalıkta, tüplerde, karın içinde, doğum kanalında yerleşebilir. Bulunduğu bölgede büyümeye başlayan gebelik kesesi bu bölgelerde yırtılmaya ve ciddi kanamalara hatta anne hayatının kaybına neden olabilir. Bu nedenle erken gebelikte mutlaka ultrason ile gebelik kesesi, kaç kese bulunduğu, kesenin sağlıklı şekilde yerleşip yerleşmediği, kese içeriği, kalp atımları değerlendirilmelidir.

Sağlıklı ve güzel bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Bu Haber 5.381 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.09.2017 Sal 09 : 5

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.