Üstüne görme nedir ?

15.05.2014
847
A+
A-
Üstüne görme nedir ?

       Gebelik döneminde üstüne görme olarak tabir edilen kanama, adet kanaması olarak kabul edilmemelidir. Bu kanama gebeliğin başlangıcında, rahim iç tabakasına yerleşen gebelikten kaynaklanır. Bu durum tıpta implantasyon kanaması olarak adlandırılır. Bu tür kanamalar her hamile kadında yaşanmaz. Kadınlar bu durumu gebeliğin başında olduklarından anlayamaz ve bunu üstüne görme olarak tanımlarlar. Çünkü gebeliğin başlangıç dönemi ve adet döneminin başlangıcı yaklaşık olarak aynı günlerde olur. Gebeliğin farkına varamamış olan kadın, bunu adet kanaması olarak tanımlar.

Üstüne görme ve adet kanaması arasındaki farklar nelerdir?

        Üstüne görme olarak tabir edilen durum, bir adet kanaması olarak kabul edilmez. Bu kanamaların rengi, miktarı adet kanamasına göre farklıdır.Üstüne görme(implantasyon ) kanaması adet (regl ) kanamasına göre çok daha az, kısa süreli ve ağrısız bir kanamadır.Adet kanaması 2 ila 7 gün sürebilen daha fazla miktarda, daha yoğun bir kanama iken implantasyon kanaması 1 ila 2 gün sürebilen lekelenme tarzında daha kısa ve az bir kanamadır.  Adet kanamasında göre üstüne görme kanamaları düzensiz ve daha hafif yaşanır.Bu kanama döllenme sonrasındaki 10. günde oluşur.Adet dönemine civarı gerçekleşir Çoğu zaman fark edilmeden geçer. Kadınların hamilelik şüphesi taşıması durumunda, normal adet kanaması dışında gördükleri kanamalarda mutlaka doktoruna danışması önerilir. Bu durumda en azından, kan ya da idrar tahlili yaptırarak, gebelik testi yaptırmaları gerekir.

Üstüne görme gebeliğe bir zarar verir mi?

        Kadında implante oluşurken yani gebeliğin rahim içi duvarına yerleşmesi sırasında meydana gelen üstüne görme kanaması, gebelik açısından zararlı bir durum değildir. Aynı zamanda bebek içinde aynı etkiler geçerlidir. Bu kanamanın sadece gebeliğin geç fark edilmesi gibi bir olumsuz etkisi bulunmaktadır. Anne adayı gebeliğini geç algılarsa, bu dönemde zararlı ilaçları kullanabilir, radyasyon alabilir bu da bebeğe zarar verici olabilir. Aynı zamanda istenmeyen bir gebeliğin gelişmesi halinde, yaşanabilecek sorunlar önem taşıyabilir. Hamile olduğundan kuşkulanan bayanların, bu tür kanamalarda doktoruna danışması son derece önemlidir. Doktor bu durumdan kuşkulandığında tahlil ve ultrason tetkikleri yaparak gebeliğin teşhis edilmesini sağlayacaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 379 YORUM
 1. blank Gamzd dedi ki:

  Merabalar ben her ay düzenli bir şekilde adet oluyorum 28 günde bir bu ay da 5 günüm gecikti 2 gun oldu ve pihtili hiç agrım olması hafif normda çok sancılanıyordum hep negatif görmekten sıkıldım

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gamze hanım
   normal adet döngünüz gibi değilde farklı oldu ise beta hcg değerinize baktırmakta fayda vardır

 2. blank Senaa dedi ki:

  Merhaba hocam, 2 aydır adet yerine 1-2 günlük çok aşırı az derecede kahverengi lekelenme görüyorum. Gebelik testi yaptım. Sonuç negatif çıktı. Üstüne görme zannetmiştim. Sizce başka neden olabilir? Şuanda da sol kasığımda şişlik var ve üzerine bastırınca açıyor.

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Öncelikle gebelik testini kanda baktırmanız gerekmektedir
   Sonuç ile de jinekolojik bir muayene olmanız için kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 3. blank Begum dedi ki:

  Hocam 3 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum 24+4 olan yazz isimli ilacı 1 gün içmeyi unuttum ertesi gün kullanmama rağmen adet günümden 5 gün önce adet oldum ve 1 hafta sürdü erken olup içmeyi unutunca üstü e görme dediğimiz durum yaşanmış olabilir mi

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Doğum kontrol haplarını 1 gün bile olsa unutmak ara kanamalara sebebiyet vermektedir
   İlacınızı düzenli olarak kesmeden kullanmaya devam etmelisiniz
   Kendisi düzene girecektir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.