Üzüm gebeliği ( Mol ) nedir ?

27.07.2013
19
A+
A-
Üzüm gebeliği ( Mol ) nedir ?


MOL (ÜZÜM GEBELİĞİ) NEDİR?


Mol gebelik genellikle halk arasın da “üzüm gebeliği” çoğunlukla erken gebeliğin dönemin de rastlanan, meydana gelmiş gebelik ürününün sağlıklı olarak gelişiminin aksamasından dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Aslın da bu durum plasentanın anormal olarak gelişiminden kaynaklanmaktadır. Genel olarak rahim içersin de bol miktar da üzüm tanesi şeklin de içermesi ile karakterize edilmesidir.


 Mol üzüm gebeliğin iki durumu bulunmaktadır? Komplet ve Parsiyel (inkomplet)?

        • Komplet (tam)mol; kadın da meydana gelen gebelik yalnızca plesental dokulardan oluşmaktadır. Çünkü bebekle alakalı hiçbir doku mevcut olmamaktadır. Yaşanan bu durum ise çekirdeksiz yumurtanın sperm ile döllenmesi sonucun da oluşmaktadır. Bu yumurtanın çekirdeksiz olması sebebi ile bebek gelişimi meydana gelmez, hatta bebeğe ait olarak plasenta gelişimi devam etmektedir. Özellikle plasental yapıdan salgılanmış olan bhCG hormonunun sebebi ile kadın da gebelik belirtileri mevcut olmaktadır. Bu formlar çoğunlukla mol gebeliğin çok daha sık olarak gözlene durumudur.


 
• Parsiyel (kısmi)mol; 
anormal plasental gelişim ile beraber bebeğe de ait olan yapılar da bulunmaktadır. Bu durum da çoğunlukla normal olan yumurtanın babadan gelmiş olan iki sperm ile döllenmesi durumudur. Anne adayın da gebelik oluşmuş ise de genetik olarak da fazla kromozoma sahip olan bebeğin hiçbir şekil de yaşanma şansı bulunmamaktadır. İçeri girmiş olan bu iki sperm (23+23=46) yumurta hücresi de (23) kromozomları ile birleşince ortaya çıkmış olan bir genetik şifre bozuklukları olan 69 kromozomlu gebelik materyali çıkmaktadır. Çünkü normal bir insan da 46 kromozom bulunmaktadır.

Risk faktörleri nelerdir?

        Bu durum genellikle anne adayının yaşının artması ile görülme sıklığı artış göstermektedir. Sosyo ekonomik seviyenin düşmesi ya da kötü beslenme alışkanlığı olan kadınlar da çok daha sık olarak rastlanmaktadır. Çoğunlukla görülme oranı da 1000 gebelik durumun da 1 olarak da söylenmektedir. Önceden mol gebelik geçirmiş olan bir kadın da yeniden bir mol gebelik geçirmesi riski 10 kat daha artmaktadır ve %1’e yükselmektedir.

Mol gebeliğin belirtileri nelerdir? Nasıl yakınmalara neden olmaktadır?

        Genel olarak anne adayın da gebelik ile alakalı bütün belirtiler mevcut olmaktadır. Özellikle adet gecikmesi durumu ilk belirtidir, yapılmış olan gebelik testi de pozitif çıkmaktadır. Mol gebelik çoğunlukla erken gebelik dönemlerin de kanamalara sebep olmaktadır. Gebelikteki bulantılar ve kusmalar çok daha şiddetli olmaktadır. Mol gebelik durumun da salgılanmış olan bhCG miktarı özellikle normal seviyenin çok üstündedir.


        Nadir de olsa erken dönemler de Preeklampsi, aşırı tüylenme, hipertiroidi ve diğer hormonların salgılanmasına da yol açtığı durumlar meydana gelmektedir. Gebeler çoğunlukla üzüm tanesine benzer şekil de parça düşürme yakınma sebebi ile başvurmaktadır. BHCG yüksekliği sebebi ile bazı kadınlar da her iki yumurtasında da kist oluşumu saptanabilmektedir. Meydana gelen bu kistlerin büyümesi ile hormon salgılandığın da ağrılar, vücutta tüylenme belirtileri de eklenmektedir. Ancak bütün bu belirtiler çoğunlukla
Parsiyel Mol gebelik vakasın da daha hafif yaşanmaktadır ve genel olarak geç dönemler de belirti vermektedir.

Mol gebeliğin tedavisi mi var mıdır? Var ise nasıl yapılmaktadır?

         Mol gebeliği olan kişiye öncelikle tedavi öncesin de kan testleri yapılmaktadır daha sonra kişinin kan grubu belirlenerek vücuttaki diğer organlara yayılımı mutlaka araştırılmalıdır. Özellikle akciğer filmi de çekilmelidir. Özellikle anne adayının mol gebelik durumun da hastane ortamın da ve genel anestezi uygulanarak rahim ağzı genişletilerek rahim içersi boşaltma işlemi temel olarak bir tedavi yöntemidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.