Yalancı gebelik nedir ? Nasıl tedavi edilir ?

25.05.2014
21
A+
A-
Yalancı gebelik nedir ? Nasıl tedavi edilir ?

YALANCI GEBELİK

       Yalancı gebelik durumunda kişiler kendini gebe olarak görür, gebeliğin tüm belirtilerini gösterirler. Fakat kesinlikle gebe değildirler. Bu durum kişinin ruh sağlığının bedenini etkilediği bir durumdur. Bu durum ancak negatif bir gebelik testiyle konabilir. Yalancı gebelik aşırı derecede çocuk isteyen kadınları etkileyebilir. Biyolojik olarak hamile olmayan kadının karın bölgesine şişme, göğüslerde büyüme, adet kesilmesi ve mide bulantıları gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler doktoru bile yanıltacak derecede yaşanabildiği gibi, 9 ay süresince devam edebilir. Kadınlar kendini hamile sanır, görünümü ise aynı hamile gibi olur.

Yalancı gebeliğin oluşma nedeni nedir?

       Bu olayın ruhun bedeni yönlendirmesiyle oluşan bir etki olarak kabul edilmektedir. Yalancı gebeliğin ortaya çıkışına katkı sağlayan psikolojik süreçler de burada önem taşımaktadır. Hastalık derecesinde hamile kalma isteği, hamilelikten korkma, cinsiyetle ilgili duygular, rahmin ameliyatla alınması, tüplerin bağlatılması, ağır üzüntüler, çevrede hamile olanlara gösterilen ilgi ve alaka yalancı gebelik oluşumunda etkili olabilir. Bunu yaşayan kişiler hamilelik iddiasıyla doktora bile başvurmaktadır.

Yalancı gebelik halinde yapılması gerekenler nedir?

        Bu sorunu yaşayan kişilerin psikiyatrist ve jinekolog eşliğinde tedavi edilmesi gerekir. Bu çalışmalar olumlu neticeler vermektedir. Kadının yaptıracağı gebelik testinin negatif çıkması halinde, bu durumun kadına dikkatli ve şefkatli bir şekilde açıklanması gerekir. Gebelik testinin negatif çıkmasına rağmen, kadında devam edecek yalancı gebelik belirtilerine karşı psikolojik gözlem, gerektiği takdirde antipsikotik ilaçların kullanılması olumlu sonuçlar verecektir. Gebe olmadığını öğrenen kadınların ciddi bir depresyona girmesi görülebilir. Yapılan psikiyatrik tedavi uzun bir süreç içinde devam eder. Ultrason uygulaması bu olumsuzluğun erken dönemde tespit edilmesinde fayda sağlamaktadır. Bu etken rahatsızlığın ilerlemesini ve kadında derin etkiler yapmasını önlemektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.