Yara Dondurma (Kriyoterapi) nedir?

18.09.2013
86
A+
A-
Yara Dondurma (Kriyoterapi) nedir?

        Halk arasında dondurma tedavisi olarak bilinen kriyoterapi tedavisi, prob adı verilen medikal bir alet ile anormal dokuları dondurup hücreleri öldürerek tahrip etme esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Kar ya da buz tedavisi olarak da adlandırılan bu tedavi yöntemi kadın hastalıklarında rahim ağzında bulunan yaraların, siğillerin, molluskum kontagiozum gibi lezyonların tedavisinde kullanılır. Kısaca yara dondurma ( kriyoterapi ) tedavisi rahim ağzında meydana gelen hücresel değişikliklerin ve yara adı verilen lezyonların tedavisinde ilk olarak tercih edilen oldukça kolay ve ağrısız bir yöntemdir.

Hangi testler yapılmalıdır?

       Yara dondurma ( kriyoterapi ) tedavisine hekim tarafından karar verilmeden önce mutlaka PAP Smear testi yaptırılmış olmalı ve bu test sonucunda elde edilen bulgulara göre tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Kriyoterapi zor bir işlem midir?

       Oldukça basit bir işlem olan yara dondurma ( kriyoterapi ) tedavisi hasta muayene pozisyonunda yatarken, jinekolojik muayene masasında klinik ortamda kolaylıkla bir jinekoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilebilir. Normal muayene de olduğu gibi vajinaya spekulum yerleştirilip serviks görünür hale getirilir ve 15 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamamlanır.Rahim ağzında ağrının hissedilmesini sağlayan sinirler olmadığı için hasta operasyon sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Bu nedenle hekimler operasyon yapılacak olan bölgeyi uyuşturma ihtiyacı hissetmezler. Hastalaryara dondurma (kriyoterapi ) operasyonu öncesinde alınan basit ağrı kesiciler operasyon esnasında hissedilebilecek olan rahatsızlığı engelleyebilirler. Operasyon esnasında ya da sonrasında hastalar adet sancısına benzeyen hafif kasılmalar hissedebilirler, ancak bu his 1 ya da 2 dakika kadar sürer ve kısa sürede ortadan kaybolur. Çok nadirde olsa vajina içerisinde soğukluk olarak adlandırılan bir rahatsızlık hissi duyulabilir. Bu his son derece normal olup ağrı kesiciler sayesinde ortadan kaybolabilir.

Yara dondurma işlemine hekim ne zaman karar verir?

       Gerekli bütün tetkiklerin yapılması sonucunda hekim yara dondurma ( kriyoterapi ) tedavisi uygulamaya karar verdiği takdirde hasta muayene koltuğuna uzanarak muayene pozisyonunu alır ve hekim vajinaya spekulumu yerleştirerek serviksi görünür hale getirir. Daha sonra dondurulacak olan bölgenin boyutuna göre bir prob seçimi yapar. Prob seçimi bu tedavinin olumlu sonuç vermesi için oldukça önemlidir. Probun büyüklüğünün dondurma işlemi yapılacak olan bölgenin alanından 5 milimetre daha küçük olması gerekir. Yapılan araştırmalar ile CIN I adı verilen erken dönem lezyonlarında etkilenmiş olan alanın genişliği genellikle 3,8 milimetre olduğu tespit edilmiştir ve doğru prob seçimi ile yapılan başarılı bir operasyon sonrasında % 95 oranında başarı elde edilecektir.Yara dondurma ( kriyoterapi ) tedavisi yapılacak olan bölgeye uygun prob seçildikten sonra hekim probu hastalıklı bölge ile temas ettirir ve dondurma işlemi için kullanılacak olan sıvı nitrojen ya da karbondioksit gazlarını probun içinden geçirir. Gazlarla temas etmesi ile probun ucu – 90 dereceye kadar soğur ve temas halinde bulunduğu bölgeyi de aynı şekilde soğutur. Dondurma işlemi hastalıklı bölgedeki hücrelerin tamamen ölmesi için birkaç defa tekrarlanır ve toplamda 15 dakika kadar sürer. Bu işlemde en önemli olan faktör sağlıksız bölgeyi hızlı bir şekilde dondurmak ve çözülmenin oldukça yavaş bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Hücrelerin ölmesi bu sayede gerçekleştirilir. Prob seçimi ve işlemin birden fazla kez aynı bölgeye uygulanması bu nedenle oldukça önemlidir.

Yara dondurma (kriyoterapi )tavsiye edilir bir yöntem midir?

        Yara dondurma (kriyoterapi tedavisi oldukça basit ve ağrısız bir yöntemdir. Klinik ortamda çok kısa bir sürede gerçekleştirilir. Herhangi bir komplikasyon oluşması riski oldukça düşüktür, anestezi gerektirmediği için hekimler tarafından ilk aşamada tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir kanama riski oluşturmadığı için hasta operasyon sonrasında normal hayatına devam edebilir.Hasta açısından oldukça avantajlı olan bir operasyon olmasına rağmen her operasyonda olduğu gibi yara dondurma ( kriyoterapi ) operasyonunda bazı dezavantajları bulunmaktadır. Operasyon sonrasında hasta 1 ya da 2 hafta süre ile şiddetli bir akıntı problemi yaşayabilir. İşlem sırasında ya da sonrasında adet sancısına benzeyen kısa süreli kramplar hissedilebilir. İşlem sonrasında rahim ağzı kapanabilir ve işlem sırasında dondurulan lezyonun histolojik incelemesi yapılamaz. Ayrıca
Smear testi yapılması gereken alan operasyon sonrasında serviks içine kaydığı için direkt olarak örnek almak zorlaşacağından birkaç ay boyunca Smear testi yapılması zorlaşabilir.

     Yara dondurma ( kriyoterapi ) operasyonundan 3 ay sonra mutlaka Smear testi yapılmalıdır. Yapılan test sonucunda bir lezyon saptanırsa bu defa biyopsi ya da leep yapılması gereklidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.