Yeni doğan bebeklerde kalça çıkıklığı muayenesi ne zaman, nasıl yapılır?

19.08.2017
1.685
A+
A-
Yeni doğan bebeklerde kalça çıkıklığı muayenesi ne zaman, nasıl yapılır?

Kalça çıkığı, kalça ekleminde uyluk kemiğinin başının normal yerinde olmaması, normalden yukarıda olması şeklinde bir hastalıktır. Kalça çıkığının erken tespiti, tedavi şekli açısından önemlidir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından 2-6 aylık bebeklerde kalça ultrasonu taraması rutin olarak önerilmektedir. Çünkü erken dönemde tespit edilen kalça çıkığı tedavisi sadece kalın alt bezi ile yapılabilirken çocuk yürümeye başladıktan sonra ciddi ameliyatlar ve uzun süreli alçılar ile yapılmaktadır.

Kalça çıkığı , Gelişimsel Kalça Displazisi(GKD) kimlerde sık görülür?

Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) olarak adlandırılan kalça çıkığı kız çocuklarda, ailesinde daha önce kalça çıkığı öyküsü olanlarda daha sık görülmektedir. Kundaklama, bacakların bitişik tutulmaya çalışılması gibi uygulamalar kalça çıkığında artışa neden olmaktadır.

GKD kimlerde nasıl tespit edilir?

Kalça çıkığı yani GKD, ultrasonile objektif olarak tespit edilebilir. Muayenede de bacaklarda pili asimetrisi, adduksiyon kısıtlılığı gibi bazı muayene bulguları vardır. Ancak bebeğin muayeneye uyum göstermemesi, tombul bebek gibi bir takım kısıtlamalar nedeniyle objektif bir sonuç vermeyebilir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından 2-6 aylık bebeklere rutin tarama olarak Kalça Ultrasonu önerilmektedir. Ehil eller tarafından yapılan Kalça Ultrasonu ile bebeğin kalça eklemi objektif olarak değerlendirilir. Yapılan açı ölçümleri ile de kalçada çıkık var olup olmadığı, varsa ne düzeyde bir çıkık olduğu değerlendirilip pediatri ve ortopedi uzmanları bilgilendirilir.

Ultrason, radyasyon içermeyen, bebeğe zarar vermeyen güzel bir tetkiktir. Karnı tok ve altı temiz olan bebeklere anne-babalarının kontrolünde ultrason yapılır. Bu şekilde bebek de rahatlar ve ultrasona uyumu artar. Ultrason öncesi aşı yaptırmak ve kan alınması istenmez. Çünkü bebek yatırılınca huzursuz olacaktır. Gerekiyorsa Kalça Ultrasonu yapıldıktan sonra aşı ya da kan alma işlemi yapılması önerilir.

6-8 aylık bebeklerde ultrason ile kalça çıkığı tespiti pek mümkün olmaz. Bu yaş aralığından itibaren kalça çıkığı tespiti için röntgen çekilmesi gerekir. Birkaç pozisyonda röntgen çekilir, bazı ölçümler yapılarak kalça çıkığı yani GKD olup olmadığı söylenebilir. Ancak röntgen, radyasyon içeren bir tetkiktir. Üstelik birkaç kere röntgen çekilmesi gerekmektedir. Bu nedenle erken dönemde Kalça Ultrasonu daha uygun olacaktır.

Kalça çıkığı erken dönemde kalın bez ve bandajlarla tedavi edilebilirken ilerleyen yaşlarda ciddi ameliyatlar gerektirmektedir. Bu nedenle erken dönemde Kalça Ultrasonu yaptırmakta fayda vardır.

Kalça Ultrasonundan korkmayın, geç kalmaktan korkun. Sağlıklı günler diliyorum.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.