Yeni doğan bebeklerin beş duyusu

27.06.2015
103
A+
A-
Yeni doğan bebeklerin beş duyusu

Görme duyusu

Bu konuda anne adaylarının bebekler ne zaman görmeye başlar şeklinde sıkça soruları olmaktadır. Yeni doğan bebekler doğduklarından itibaren görebilirler.Buna rağmen yeni doğan bebeğin gözleri yetişkin döneminin dörtte biri boyutundadır.Yani gözleri yeterince olgunlaşmadığı için eşyaları net olarak göremez.

gorme-duyusuDoğum sonrası bebeğin görüş mesafesi sınırlı olduğundan görüş alanının tam merkezindeki eşyaları görebilir.Bunun için bebeğinizle konuşurken , onun tam göz hizasında olun.Yeni doğan bebeğin gözleri her zaman birlikte hareket ediyor gibi görünmez.Doğumdan bir kaç ay sonra, gözleri tam olarak gelişimini tamamlayacağından , ancak o zaman birbiriyle uyumlu hareket edebilir.Bu nedenle yeni doğan bebeklerin bakışlarında ilk zamanlarda hafif bir şaşılık olabilir.Bebeklerin doğumdan itibaren göz yetileri gelişerek  1 yaşında normal bir insan gibi görebilir.Bir eşyayı en son gördüğü yerde arayabilir.

Yeni doğan bebeklerin özellikle doğumdan sonra ilk zamanlar canlı parlak renkler ilgilerini çekerler.Eşyaların renkleriyle , şekillerinden fazla ilgilenirler.

İşitme duyusu

             Bu konuda anne adaylarının bebekler ne zaman duymaya başlar şeklinde sıkça soruları olmaktadır.  Yeni doğan bebeklerin işitme duyusu anne karnında başlar.Bu nedenle, yeni doğmuş bir bebeğin en gelişmiş duyu organı kulaktır.Doğumun ilk günlerinden itibaren bebek değişik yönlerden gelen seslere tepki verebilmektedir.Sesin geldiği tarafa başını çevirir.Yeni doğan bebekler çok kısa süre içinde etraflarında duydukları sesleri birbirinden ayırt etmeyi öğrenirler.

Düşük ve yumuşak ritmik seslerin bebekleri sakinleştirdiği anlaşılmıştır.Bu nedenledir ki anneler bebeklerini sakinleştirmek ve uyutmak için hafif ve yumuşak ses tonuyla ninniler söylemektedir.

Ülkemizde yeni doğan tüm bebeklere yeni doğan işitme testi yapılmaktadır.Bu test ile daha doğumun ilk günlerinde bebekte işitme konusunda herhangi bir sorunun olup olmadığının tespit edilebilmesidir.Yeni doğan işitme testi doğumdan sonra 6 saatini tamamlamış bebeklere yapılabilir.

Koku alma duyusu

Bebeklerin koku alma duyusu anne karnında gebeliğin 11-15. haftaları arası başlar.Yeni doğan bebeklerin koku alma duyuları doğumdan sonra ilk zamanlarda yeterince gelişmemiştir.Anne sütü ile beslenen bebekler annelerinin sütünün kokusunu başka kadınların süt kokusundan ayırabilmektedir.

Tat alma duyusu

Yeni doğan bebeklerin tat alma duyusu gelişmiştir.Tatları ayırt edebilirler.Beğenmedikleri tatlara olumsuz tepki gösterirler.Bunu da mimikleriyle belli ettikleri gibi emmeyi bile bırakabilirler.Bu nedenle emziren anne adayları sütlerinin tadını olumsuz etkileyecek soğan , sarımsak, karnıbahar ,brokoli ve baharatlı yiyecekler uzak durması önemlidir.

Dokunma duyusu

yenidogan-bebegin-dokunma-d Yeni doğan bebeklerin dokunma  duyuları oldukça gelişmiştir.Kucağa alınmak ve sevilmek, okşanmak karşılanması gereken temel ihtiyaçlardandır.Bebeklerin dudakları da dokunmaya karşı hassastır.Bebeklerin dudakları annesinin memesine değer değmez emme hareketi için başlarını çevirirler.

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.