Yenidoğan bebeğin göbeği ne zaman düşer ?

01.05.2016
299
A+
A-
Yenidoğan bebeğin göbeği ne zaman düşer ?

Bebeğinizin göbek bakımı

Göbek kordonunun kalan parçasından güzel bir bebek göbeğinin oluşması inanılır gibi değildir.! Anne babalar, bebeğin göbek  bakımını ihmal etmemeliler, çünkü doğru bir bakım uygulanmazsa enfeksiyon riski artar.

Göbek kordonunun kesilmesiyle birlikte anne ve bebek arasındaki son bağ da koparılmış olur. Bebek, 9 ay boyunca bu bağ yardımıyla beslenmiş ve oksijen ihtiyacını karşılamıştır. Bebek artık tek başına nefes alabilir ve beslenebilir. Geriye sadece, enfeksiyonları engellemek için özenli bir bakım gerektiren 3-5 cm uzunluğunda bir göbek bağı parçası kalır.

Yenidoğan göbek bakımı

Bebek göbeğinin şekli, genetik olarak bellidir. Göbeğin bu kalıtımsal şekli, ancak iyi bir bakım uygulandığı zaman gelişir. Bu da iki şekilde yapılır. Bunlar;

Kuru bakım

Bu yöntemde yara iyileşinceye kadar, bebeğin göbek çevresi suyla temas etmemelidir. Bebeği, her gün nemli bir keseyle temizlemenin hiçbir sakıncası yoktur, ama bu işlem yapılırken göbek çevresine dokunulmamalı, göbeği sadece eczanelerde satılan antiseptik bir sıvıyla silinmeli ve bezle sarılmalıdır. Çok sıkı bağlanan sargı bezi, bebekte karın ağrısına veya solunum güçlüğüne neden olacağından, fazla sıkı sarılmamasına özen gösterilmelidir.

Kuru bakımın olumsuz yönü, fazla zaman almasıdır. Sargı bezleri günde en az bir kez değiştirilmeli, her bez sıcak suda yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Çoğu anne, bebeğinin göbeğine dokunmaya cesaret edemez. Bu nedenle birçok doğum uzmanı ikinci yöntemi daha basit ve kullanışlı bulur.

Nemli bakım

Bu yöntemde bebeği yıkamakta hiçbir sakınca yoktur. Banyonun ardından bebeğin göbek ve göbek çevresi enfeksiyonu önleyen bir ilaçla, bastırılmadan temizlenip göbek kordonu atığı hafifçe yukarı kaldırılmalı ve parmağa dolanmış steril bir bezle silinmelidir. Günümüzde nemli bakım daha sık uygulanır. Pratik ve çocuğun yıkanmasına izin verildiğinden daha sağlıklıdır.

Yeni doğan bebeğin göbek kordonu günde bir veya iki defa % 70 alkol içeren solisyonlarla temizlenmelidir.

Yenidoğan bebeğin göbeği ne zaman düşer ?

Doğum sonrası 3 ile 20 gün arasında yenidoğan bebeklerin göbek bağı düşer ? 20 gün içinde göbek bağı düşmezse doktora başvurmanızda fayda vardır.

Göbekten kötü kokulu bir akıntı gelme durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.