reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Yenidoğan bebek kordonu kesme

Yenidoğan bebek kordonu kesme

Yenidoğan bebek kordonu kesme

Hamilelik boyunca göbek bağı bebek ve plasenta arasında bağlantı görevi görür. Bebeğe önemli besinlerin taşınmasında yardımcı olur. Plasenta bebeğin yaşaması için hayati ve geçici bir organdır. Hamileliğin geç dönemlerinde, kordon antikorların yanı sıra bebeğin bağışıklık sisteminden faydalanarak gelişmiştir. Bebek doğduktan sonra, göbek kordonu (umbilikal kordonunu) artık gerekliliği olmayacaktır, ancak bebek kordonunun kesilip sıkılmasından önce en az 1 dakika beklemesi bebek açısından önemlidir.

Göbek bağı ne zaman kesilir?

Yaklaşık 50 santim uzunluğunda olan göbek bağı doğumdan sonra göbeğin yaklaşık 2-3 santim yukarısından kesilir. Göbek bağı kordonunun doğumdan sonra kesilmesi gerekiyor ancak hemen kesilmesi gerekmiyor. Yenidoğan bebek kordonunun 1 dakikadan daha uzun bir süre bebeğe bağlı kalması bebeğin ileri dönemdeki sağlığı için önemlidir. O nedenle biraz beklendikten sonra kesilmesi daha doğru olur. Göbek bağının fonksiyonu bebek nefes alıp vermesiyle biter.

Bebek kordonu kimler kesebilir?

Göbek kordonunu dışında bebek kordonu doktor tarafından ya da onun sağlık ekibi tarafından kesilir.

Bebek kordonu ne zaman düşer?

Bebeğinizin 2-3 santim bırakılmış göbek kordonu doğumdan 1-2 hafta sonra kendiliğinden düşer. Göbek bağının erken düşmesi durumunda kanama ve enfeksiyon kapma riski artabilir. Kordonun 1 ay kadar geç düşmesi durumu ise bebekte anatomik veya immünolojik bozuklukların oluşmasına neden olabilir.1 ay geçtiği halde düşmediyse mutlaka doktora bildirilmelidir. Göbek bağı zamanı geldiğinde kendiliğinden düşecektir, kesinlikle müdahale edilmemesi gerekir. Kendiliğinden düştüğünde 1-2 damla kanama görülmesi normaldir ancak daha fazla olursa doktora başvurulmalıdır.

Bebek kordonu temizliği nasıl yapılmalıdır?

Göbek bağı kordonu yenidoğan bebeğin enfeksiyon kapma riskinin olacağı yerlerden biridir. Bu nedenle düzenli olarak günlük temizliği yapılmalıdır. Bebek kordonunun çevresi önerilen ilaçla pansuman yapılarak temizliği yapılmalıdır.Göbek bağı düşene kadar bebeği yıkamak yerine süngerlerle temizlik yapmak daha doğru olabilir. Eğer banyo yaptırılacaksa da göbek kısmı en sona bırakılmalı ve hemen kurulanmalıdır.

Bu Haber 189 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 03.07.2018 Sal 11 : 3

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.