Yenidoğan bebeklerin ağlama nedenleri nelerdir ?

07.01.2015
138
A+
A-
Yenidoğan bebeklerin ağlama nedenleri nelerdir ?

Yeni doğan bebeklerde ağlama nedenleri

       Ağlamak, bebeğinizin size rahatsızlığını tek belli etme yoludur.Büyüdükçe bebeğinizin ağlamasına neyin sebep olduğu konusunda daha bilgili ve deneyimli olursunuz.Ayrıca ev ortamına alıştıkça olasılıkla daha az ağlayacaktır.Ancak ilk zamanlar ağlamayla baş edebilmek için yapabileceğiniz en iyi şey karşılık vermektir.Bebeğinizin yanına gidin, onu kucağınıza alın ve ağlama sebebini bulmaya çalışın.

Açlık

        Ağlamanın en belirgin sebebi açlıktır.Bebeğinizi daha yeni emzirdiğinizi düşünebilirsiniz, ancak bir saat ya da fazla geçmiş olabilir, o yüzden emzirmeyi ya da mama vermeyi deneyin.İlk birkaç gün istemediği şeyi almayacaktır.

Rahatsızlık

       Altı ıslak yada pis yada her ikisi de olabilir.Bezini kontrol edin ve gerekliyse değiştirin.Bezin çok sıkı bağlanmadığından yapışkan bandın vücudunu rahatsız etmediğinden emin olun.Bebeğinizin giysilerinin hassas tenini yıpratıp yıpratmadığını kontrol edin.Gazı olabilir, o yüzden sırtını ovalayın yada hafifçe vurun.

Sıkılma

       Bebeğiniz sıkılmış olabilir yada başka bir kucağa gitmek başka bir manzara görmek istiyor olabilir.Beşiğin bulunduğu yerde manzara yoksa , onu bir bebek koltuğuna koyun, orada da durmazsa kucaklayarak odada dolaştırın.Ona şarkı söyleyin ya da daha büyük bir çocuktan şarkı söylemesini isteyin.

Kalabalıktan etkilenme

       Eve gelen bir çok ziyaretçi bebeği aralarında kucaktan kucağa geçiriyorlarsa bebek rahatsız olabilir.Ev doluysa onu sessiz bir köşeye götürüp sakinleşmesini sağlayın; evde sesiz bir yer yoksa da onu biraz dışarı çıkarın.Bebeklerin çoğu araba gezintilerini çok severler bebeğiniz uyumuyorsa ufak bir gezinti belki iyi gelebilir.

Yorgunluk

       Bebeğini yorgun olabilir ve uyuması için uygun ortam sağlamalısınız.Ağlayışlarına karşılık vermekle yeni doğan bir bebeği şımarmış olmazsınız.Acıktığında karnının doyurulacağı ve ağladığında da kucaklanıp rahatlatılacağı konusunda ona güvence verin.
Bebeğinizin uyku düzeni oturana kadar onu ağlatmakla ona iyi olmayı öğretemezsiniz.

Hastalık

        Tüm yukarıdaki durumlara rağmen bebeğinizin ağlaması ve huzursuzluğu geçmediyse herhangi bir hastalığa karşı doktora götürebilirsiniz

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank dilek dedi ki:

    Cok tesekkur ederim ben size hayirli geceler diliyorum ben size

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.