Yenidoğan bebeklere uyku eğitimi nasıl verilir ?

18.03.2019
856
A+
A-
Yenidoğan bebeklere uyku eğitimi nasıl verilir ?

….UYKU EĞİTİMİ…

Bebekler.. . bir anda içinizde ani hareketlenmelerin size verdiği mutluluğu ile dünyaya yeniden sizde geliyorsunuz değil mi ? Hamilelikte kaldığınız o uykusuz geceler, bulantılarınız, ağrılarınız, hareketlerinizdeki o  kısıtlamalar belki de dünyanız hamileliğiniz sürecinde yeniden şekillendi. Peki düşündünüz mü doğduktan sonraki o uykusuz gecelerinizi, haykırarak ağladığı o geceleri de düşündünüz mü? Hiç birimiz bu etmenleri düşünmeden hamileliğinizin tadını çıkarıyoruz. Aslında uyku eğitimi hamilelikte başladığını biliyormuydunuz.? Uyku eğitiminin süreci çok kapsamlı bir süreçtir. Çocuklarınızın bu süreçleri sadece uyku ile gelişmez : sosyal , bilişsel , fiziksel , duygusal gelişimi bir anda geliştirmiş olursunuz. Farkında değilsiniz ama uyku eğitimi ile birlikte tüm gelişim alanlarını destekliyor , anne ve baba ile iletişimlerini kuvvetlendiriyorsunuz. Uyku eğitiminde çocuğun ayı ,yaşıfarketmeksizin başlanmalıdır. ‘’Benim bebeğim daha çok küçük’’ demeyin ne kadar erken o kadar iyi. Erkenden eğitim almış bir bebek ve 12. Ayından sonra uyku eğitimi almış bir bebeğin gelişim alanlarının ne kadar farklı olduğunu bir hayal edin. Yardımcı olayım mı? Annesi ve babası ile daha kuvvetli iletişim kurabilen , motor gelişimi diğer bebeklere göre daha çabuk gelişen , çevresine daha odaklı, daha çabuk algılayabilen dikkatini bir noktada sabitleyebilen bebekler olduğunu görebileceksiniz.

UYKU EĞİTMİ SÜRECİ NASIL İLERLER.?

Öncelikle belirtmek isterim ki insanların bir duruma alışması 21 günü bulurken bebeklerin bu süreci daha kısa bir şekilde olmasını beklemek bebeklere karşı yaptığımız bir hata olur. Bebeklerin uykuda büyüdüğünü ve büyürken her hafta gelişim gösterdiğini biliyoruz. Bu yüzden de bebeklerin uyku eğitimleri aylık zamanlarına göre şekillendirme yaşayabilir. 3 aylık bir bebeğin uyku süreci ile 12 aylık bir bebeğin uyku süreci tabi ki aynı değildir. Ay olarak değişikler göstermesi çok normal bu süreçte ‘’ sürekli uyku eğitimimi almak zorundayız’’ dediniz değil mi hayır 1 ayı geçtikten sonra artık bu sürece alışınca oturma süreci ile birlikte bebeklerin kendi kendine uykuya geçişini göreceksiniz. 1 yaşından sonraki uyku aşaması artık bebeğin kendi elinde olacak olan bir durum. Tamamen uykuya geçişi kendi elinde ve sizin bir etkiniz olmadan buda sizin sağladığınız sabır ve duygularınız sayenizde olacaktır.

BEBEĞİM UYKU EĞİTİMİNDE AĞLARMI?

Tabi ki de ağlar ama ağlamanın da bebeklerde bir boyutu vardır. Bizler gündüz uykuya geçişini yarım saat akşam geçişlerde ise 3 saat aralıklı olarak dile getiriyoruz. Şöyle ki eğer gündüz uyku sürecinde yarım saat uğraştınız hala uyumuyor ise o uykuyu tamamlamış olarak düşünüp bebeğinizi kaldırın ve oyun , aktivitelere devam edin bir sonraki uyku saatini bekleyin. Uyku eğitiminde bebeklerde morararak ağlama var ise yada hıçkırarak ağlama modeli gösteriyor ise kesinlikle kucağa alınması gerekli. Ya da normal bir ağlama şekli var ise şşş pat pat yöntemine devam ederek bebeğinizin sesini bastırarak yöneteme devam edin. Önceliğiniz bebeğinizi uyuturken masajla başlamanız, uyku sürecinde banyo yapması, bebeğinizin uyku sürecini azaltarak hem de ağlamaması için birdeneyim kazanıcaksınızJ

►İlk zamanlardan itibaren bebeklerin alt değiştirme, beslenme, etkinlik- oyun aktivitelerinde kendi odalarını kullanmanız önemlidir.

►Bebekler, soğuk şeylerin üstüne yatmaktan nefret ederler ve ağlamaları kaçınılmazdır. Çok sıcak da olmamak kaydıyla normal ısıda bir ortam onlar için en iyisidir.

►Bebekler ilk haftalar kundaklanarak uyuduğunda daha rahat uyurlar.( anne rahminden yeni çıktığı için o ortamı arar, kendini çok salamayacağı, çok da sıkı olmayan)

►Kaliteli bir uyku sonrası bebeğinizi evin hareketli bölümüne getirin ve burada etkinlik, oyun vs. oynayın. Bu durum bebekte uyku vakti nerede olması gerektiği uyandığında nasıl bir ortamda olacağı arasında ilişki kurmasını sağlar.

►Bebeklerin gece uykusuna alışması, kilosuna ve beslenmesine bağlıdır.

►Bebekler geç saatte uyandığında onlarla fazla iletişim kurmamanız uykusu için daha faydalıdır. Acıktıysa besleyip tekrar yatırmanız uykuya geçişine yardımcı olur. Aksi halde iki gülücükten sonra o gözlerin fal taşı açıldığını görürsünüz J

►Emzirilen bebeklerin geç saatteki beslenmesini loş ortamda yapmak uykuya geçişini hızlandırır.

►Uykusuz bir çocuk, her ilişkiye büyük bir baskı uygular.

►Yeni doğanların uykusu her 1 saatte bir yeniden başlar, 1 saatte bir uyanır, zamanla bu döngü uzamaya başlar.

►Çocuğunuz yeni uyandığında onu yatağından alıp beslemeniz ya da mamasını ona tutuşturmanız aslında sizin ona kazandırdığınız kötü bir alışkanlıktır. Bu durum uyku düzensizliği oluşturur.

►Çocuklar geceleri kısa süreli uyanabilirler bu normaldir, gece onlarla ilgili olduğunuzda uyanmaların daha da sıklaştığını görmeniz kaçınılmazdır.

►Çocukların bazı düzenleri zamanla bozulabilir mesela; diş çıkarıyorsa, evde düzen bozulmuşsa(misafir gelir, üzücü olaylar yaşanır vs.) , korkmuşlarsa gibi durumlarda uykularında uyku sorunları görülebilir. Onlara güven verdiğinizde, rahatlamalarını sağladığınızda eski rutine kısa sürede dönebilirsiniz.

PEKİ KOLİK ??

Kolik bebekler 3 aylıktan daha küçük bebeklerde görülen, yaygın olan bir sorundur. Genellikle 4. Ayda kaybolur. Bu sürede aile yeter ki geçsin diye her yola başvurduğu için ( arabayla gezdirme, kolik sesiyle uyutma, kucakta uyutma, sallamanın her çeşidini deneme) uyku düzeni çorba gibi olur. Bebeğe birçok uyku modu vermiş olan aile sonrasında neden böyle diye de aylarca cevap aramaya çabalar.

Beslenme ve uyku saatleri düzene sokulan bebeklerde kolik sıkıntısı kısa sürede ortadan kalkmıştır.

NE YAPMALIYIZ?

Belli bir düzen oluşturmanız çok önemli. Çocuğunuz sizin bu kararınızı gördüğünde artık sizi kandıramayacağını anlamalı, yalancı ağlamalara, sizi geceleri keyfine göre uyandıramayacağını bilmeli.  Belli bir programınızın olması önemli. Düzen her şeyi yoluna sokar!

Program oluşturup uymaya başladığınızda ilk gün zor olacaktır, ikinci gün daha da zor olacaktır, çocuğunuz tüm tepkisini her yoldan gösterecektir ve artık üçüncü günden itibaren düzen başlayacaktır.

Sevgili anneler ve babalar geçici alıştırdığınız kısa süreli düzenler sonrasında daha büyük düzensizliklere sebep olabilir, dikkat edelim ve bu konuda doğru yöntemleri deneyelim olur mu?  

Aleyna Kaya & Gülşah Cabbar

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.