Yenidoğan bebeklerin tırnakları ne zaman kesilmeli?

06.06.2016
94
A+
A-
Yenidoğan bebeklerin tırnakları ne zaman kesilmeli?

Yenidoğan bebeklerin tırnakları ne zaman kesilmeli ? Nasıl kesilmeli ?

►Bebeğinizin ve çocuğunuzun tırnaklarını keserken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili önerilerimizi dikkatle okumanızda fayda var.

►Bebeğin, doğumundan sonraki ilk haftalarında tırnakları çok hızlı uzar.Bu nedenle tırnakları haftada iki kere kesmek gerekir.

►Daha sonra, üçüncü aydan itibaren, tırnakları ayda iki defa kesmeniz yeterli olur.

►Bebeklerin rahat etmeleri için tırnaklarını çok kısa kesmek sakıncalıdır.Çünkü çok kısa kesilen tırnakların diplerinde enfeksiyonlar olabilir.

►Tırnak kesmek için ideal zaman, bebekte çift etki yaratan banyo sonrasıdır.İlk etki banyodan sonra bebek sakinleşir ve rahatlar, ikinci etki ise, tırnakları yumuşar.Dolayısıyla bu etki sayesinde tırnağını kesmeniz kolaylaşır.

►1 yaşından sonra çocuklar tırnaklarını da gözleri, başları gibi vücutlarının bir parçası gibi algıladıkları için, tırnak kestirmek istemezler.Eğer tırnaklarını kesilmesine şiddetli tepki gösteriyorlarsa bu işlemi dikkatli bir şekilde uyurken yapın.

►Çocuğunuzu daha kolay ikna etmenin bir yolu da, tırnak kesme işini iki güne ayırmaktır; sadece bir elinin tırnaklarını kesin, diğer elinin tırnaklarını ertesi güne bırakın.Ya da uyumadan önce ve uykudan sonra kesin.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.