Yenidoğan sarılığı belirtileri, tedavisi

30.12.2014
70
A+
A-
Yenidoğan sarılığı belirtileri, tedavisi

Yenidoğan bebekte sarılık

       Neredeyse yeni doğan bebeklerin tümü belirli dereceye kadar sarılık olarak dünyaya gözlerini açar.Bebeklerin yarısında 2-5. günler arasında cildin ve bazen gözlerin sarardığı gözlenir.Sarılığın sebebi kandaki hemoglobinin karaciğer tarafından parçalanırken ortaya çıkan bilirubin adı verilen maddenin fazlalaşmasıdır.Yenidoğan bebeklerin henüz olgunlaşmamış karaciğeri bilirubin’i tümüyle işleyemediğinden dolaşım sistemi fazlasını cilde ve mokuza dokularına taşıyıp sarı bir renk almasına neden olur.Erken doğan bebeklerde sarılık normal doğan bebeklere göre daha fazla görülür.

        Bebeklerin sarılık olduğu genellikle hastanede belirlenir, ama doğumu izleyen bir iki gün içinde taburcu olduğunuz taktirde evde de gözlemlersiniz.İşte bu nedenle çocuk doktorları yenidoğanları yaşamlarının dördüncü gününde muayene etmek isterler.Sarılıktan kuşkulandığınız zaman doktorunuza başvurun.

Bebeğinizin sarılık olduğunu nasıl anlayabilirsiniz ?

       yenidogan-sariligiTen rengi beyaz olan bebeklerin diz ile ayak bileği arasını yavaşça ovun.Eğer sarılık varsa cildi sarı gibi görünecektir; eğer sarılık yoksa cilt rengi elinizin dışına benzer .Farklı ten rengine sahip bebeklerin göz aklarını kontrol etmek gerekir; eğer sarı gibi görünürse sarılık var demektir.Bebeğinizi pencereden gelen gün ışığında, sarı duvarlardan ya da perdelerden uzakta kontrol etmeye dikkat edin.
        Bebeğin topuğundan alınacak bir damla kan örneği sarılık kuşkularının doğru olup olmadığını saptar ve bilirubin düzeyini belirlemekte kullanılır.
        En sık görülen fizyoljik sarılık, karaciğer geliştikçe 10 gün içinde kendiliğinden geçer.Ama daha ciddi bir durum tedavi edilmezse bebeğin beyninde hasar oluşma riski artar.

Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır

       Tedavi yöntemi her zaman için kolay ve başarılıdır.En yaygın tedavi fototerepi’dir.Özel mor ötesi bili-ışığına ya da ışık veren fiberoptik dokuya maruz bırakılarak bilirubin kimyasal olarak değiştirilir ve kaybolması hızlandırılır.Bu işlem hastaneden taburcu edilmeden önce yapılır.Gerekirse evde kullanılacak fototerapi malzemeleri de vardır.Kabul edilebilir sarılık (bilirubin) düzeyi günümüzde değiştiğinden , eskiden bili-ışığıyla tedavi edilenlerin çoğu artık kendi haline bırakılmaktadır.Ana babalara bebeği pencerenin yanına güneş gören, sıcak bir yerde çıplak yatırmaları ve sık sık emzirmeleri ( beslemeleri) tavsiye edilmektedir.

6 GÜNLÜK BEBEKTE SARILIK NASIL GEÇER

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.