reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır

Yumurta çatlatma iğnesi nedir? Ne işe yarar?

Halk arasında çatlatma iğnesi olarak bilinen ilaçlar, olgunlaşan folikülün çatlayarak ovülasyon dediğimiz yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlamak için kullanılan, Human Chorionic Gonadotropin (insan koryonik gonadotropini) adı verilen hormonu içeren ve tek doz halinde deri atlı veya kas içine enjekte edilen preparatlardır.

Yumurta çatlatma iğnesi ne işe yarar, hangi durumlarda kullanılır?

Çatlatma iğnesi olarak ifade edilen preparatlar Human Chorionic Gonadotropin (HCG) hormonu içerir. HCG hormonu, yumurta hücresinin bulunduğu folikülü çatlatarak yumurta hücresinin serbest kalmasını sağlar.

Yumurta çatlatma iğnesi;

 • Folikül gelişimi sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği halde folikül çatlaması ve dolayısıyla yumurtlama gerçekleşmeyen kadınlarda,
 • Aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri uygulanarak kısırlık tedavisi gören kadınlarda kullanılır.

Aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinin kullanıldığı kısırlık tedavilerinde bir veya daha fazla sayıda folikül gelişimini sağlayarak en az bir ya da 2-3 adet sağlıklı yumurta hücresini elde edip gebelik şansını artırmak için yumurtalıklar, yumurtalık uyarıcı hormonlar kullanılarak kontrollü bir şekilde uyarılır. Bu işlem Kontrollü Over Hiperstimulasyonu (KOH) olarak ifade edilir. KOH uygulaması ile folikül gelişimi sağlanır, ancak gelişip olgunlaşan folikülden (veya foliküllerden) yumurta hücresinin elde edilmesi yani yumurtlamanın sağlıklı olarak gerçekleşmesi için ikinci bir uyarıya ihtiyaç vardır. İşte bu işlem çatlatma iğnesi olarak bilinen preparatlarla gerçekleştirilir. Yardımcı üreme teknikleriyle kısırlık tedavisi gören kadınlarda ovülasyon sorunu tespit edilmese bile uygulanan tedaviyi riske etmemek için yumurta çatlatma iğnesi mutlaka kullanılır.

Yumurta çatlatma iğnesi yumurtalık uyarıcı hormonlardan farklı mıdır?

Folikül gelişimini teşvik etmek için yumurtalığın kontrollü şekilde uyarılması (KOH) işleminde kullanılan preparatların içerdiği hormon ve uygulama şekli, çatlatma iğnesi olarak kullanılan preparatlardan farklıdır. KOH tedavisi yumurta çatlatma işleminden önce ve folikül gelişimi tamamlanana kadar 12-16 gün süreyle her gün yapılan bir uygulamadır. Yumurta çatlatma iğnesi ise folikül gelişimi tamamlandıktan sonra tek doz halinde bir kez yapılır.

Yumurta çatlatma iğnesi nasıl etki eder?

Kadınlarda bir adet döngüsü;

 • Folikül dönemi,
 • Yumurtlama dönemi,
 • Korpus luteum dönemi olarak 3 farklı dönem halinde gerçekleşir.

Folikül dönemi ile korpus luteum dönemlerini yumurtlama olayı birbirinden ayırır. Gebeliğin gerçekleşebilmesi için yumurtalıklarda mutlaka bir folikülin olgunlaşması, olgun hale gelen folikülin çatlaması ve sağlıklı bir yumurta hücresinin (ovum) serbest hale gelerek yumurta yoluna (fallop tüpü) düşmesi gerekir. Aslında bu işlem tıp dilinde ovülasyon denilen yumurtlama işlemidir. Bu işlem gerçekleşmeden gebeliğin olması asla mümkün değildir.

Adet döngüsü hormonların kontrolü altındadır. Yumurtlama adet döneminin ortasına denk gelen günlerde gerçekleşir. Yumurtlama olayından yaklaşık 36 saat önce hipofiz bezinden salgılanan, lüteinleştirici hormon olan LH hormonunun ani olarak yükselip pik yapar. LH hormonu yumurta hücresinin bulunduğu folikülü çatlatarak yumurta hücresi ve etrafındaki cumulus hücreleri ile bir miktar folikül sıvısının serbest kalmasını sağlar. Bir adet döngüsünde folikül gelişimi çok sağlıklı bir şekilde gerçekleşip folikül olgunlaşsa bile eğer LH hormonunun ani yükselişi (LH piki) oluşmazsa, yumurtlama gerçekleşemez.

LH hormonuna çok benzeyen Human Chorionic Gonadotropin veya Türkçe ifadesiyle İnsan koryonik gonadotropini (HCG) ovülasyon uyarıcı özelliğe sahiptir ve dışarıdan vücuda verilirse LH hormonu ile aynı etkiyi göstererek yumurtlamayı başlatır. İşte yumurta çatlatma iğnesi ile yapılan şey aslında, insan koryonik gonadotropini kullanılmak suretiyle lüteinizan hormon (LH) artışını taklit etmekten ibarettir.

Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra folikül çatlaması (yumurtlama) gerçekleşir?

Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra folikül çatlar ve yumurtlama gerçekleşir.

Yumurta çatlatma iğnesi nasıl uygulanır, nereye yapılır?

Yumurta çatlatma iğnesi olarak kullanılmak üzere çeşitli ticari isimler altında üretilmiş farklı ilaçlar mevcuttur. Ovülasyon uyarıcılar olarak da bilinen bu ilaçlara  Ovitrelle, pregnyl, Profasi, Choriomon ve Choregon ampüller örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar doktorun belirlediği miktarda ve yine doktor tarafından tarif edildiği şekilde veya ilacın prospektüsünde belirtildiği gibi uygulanır. Yumurta çatlatma iğneleri genellikle deri altı (subkutan) ya da kas içi (intramüsküler) enjeksiyon şeklinde uygulanır. Kas içi enjeksiyon genellikle kalçadan yapılır. Deri altı enjeksiyonu yapılacaksa kol, uyluk ön kısmı ve ön karın kısmı tercih edilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi olarak kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?

Gonadotropin içeren ilaçların kullanımıyla ilgili olarak nadir de olsa allerjik reaksiyonlar olabilmektedir.  Bu reaksiyonlar kişiye göre değişen şekillerde  ateş, enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve döküntü şeklinde görülebilir. Bazen depresyon, ödem, baş ağrısı vakaları da görülebilir. Bazı durumlarda yumurtalıklar hiperstimüle olabilmektedir. Bu durum tıp dilinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) olarak bilinmektedir. OHSS, yumurtalıkların orta derecede büyüdüğü ve yumurtalıklarda fazla sayıda folikül geliştiği bir durumdur. Ağır vakalarda şiddetli karın ağrısı, kusma, yırtılma eğilimi olan yumurtalık kisti oluşumu, kanda sıvı dengesizlikleri görülebilir. Yumurta çatlatma iğnesi yapılan hastalarda % 6’dan daha düşük de olsa OHSS görülme riski vardır.

OHSS görülme riski özellikle yumurtlama öncesi folikül gelişimini teşvik amacıyla yumurtalık uyarıcı hormonlarla bir tedavi yapılmışsa yani KOH uygulanmışsa daha da artmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra aşılama ne zaman yapılır?

Aşılama veya tıp dilindeki adıyla intrauterin tohumlama, anne adayının eşinden alınan spermanın gerekli kontrolleri yapılıp spermlerin hareketleri ve belli hacimdeki yoğunluğu artırarak rahim içerisine verilmesidir. Aşılama, yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra yapılır. Keza karı-koca beraberliğinin de aynı zaman diliminde yani yumurta çatlatma iğnesinden 36 saat sonra yapılması tavsiye edilir.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?

İğnenin yapılabilmesi için yumurtalık üzerinde çapı 17-19 mm olmuş olan en az bir folikülün olgunlaşmış olması gerekir. Eğer yumurtalıkta aşırı bir uyarılma olmuş ve çok sayıda folikül gelişmişse çatlatma iğnesi yapılmaz. Folikülün yeterli büyüklüğe erişmesi genellikle adet kanamasının başlamasından 10-17 günler arasında gerçekleşir, ancak uygulama zamanı bu şekilde tayin edilmez. Uygulamanın ideal zamanı, foliküllerin çapı ultrason ile izlenerek ve kanda östrodiol değerleri ölçülerek tayin edilir.  

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır?

Döllenmiş yumurta uterusa tutunduğu andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG hormonu salgılanmaya başlanır. Bu hormon, döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte 7-10 gün içinde ölçülebilir düzeyde salgılanır. Ancak güvenilir bir sonuç için  HCG enjeksiyonundan sonra 14 gün, yani normal adet zamanını beklemek gerekir.Hamilelik testi için en uygun zaman normal adet zamanını takip eden 1 haftalık zaman dilimidir.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra adet ne zaman olur?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yumurta çatlatma iğnesi ovülasyonu teşvik etmek için yapılır. Ovülasyon yani yumurtlama adet döneminin ortasına denk gelen günlerde gerçekleşir. Ovülasyon sağlıklı olarak gerçekleşse bile gebelik oluşmayabilir. Eğer gebelik oluşmazsa, gebelik için hazır hale gelmiş rahim içindeki dokuda bir yıkım ya da dökülme olur. Eğer gebelik gerçekleşmemişse uterusun iç yüzeyini örten endometrium tabakası ve döllenmemiş yumurta hücresi kanama ile birlikte vücut dışına atılır. Gebelik gerçekleşmemesi halinde, çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 2 hafta sonra adet kanaması görülür.

Döllenmiş yumurtanın uterus duvarına tutunması yani implantasyon evresinde, leke gelmesi veya kanamalara rastlanabilmektedir. Eğer kanama bazı gebelik belirtileri ile birlikte seyrediyorsa dikkatli olunmalı, adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. Bazen gebelik gerçekleşmediği halde adet gecikmesi yaşanabilir. Adet gecikmesi de gebelikle karıştırılmamalıdır.

Bu Haber 35.389 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 10.01.2017 Sal 03 : 10

YORUM YAZ
 1. Gizem dedi ki:

  Merhabalar 29 eylülde catlatma igneşi oldum. Catlatma ignesinin 13.günü kanda hcg bakıldı 0.49 çıktı. Bugün ignenin 17. Günü regli olmadım hala regli olmazsam testi tekrarlamam gerekirmi hcg sonradan yükselir mi acaba ?Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar gizem hanım
   adetiniz gecikir ise, testi tekrarlamanızı öneririm

 2. Çağlarb dedi ki:

  Merhaba 1 ekim de çatlatma iğnesi oldum 12 ekimde beta hcg testim 3.07 çıktı acaba değer yukselir mi yoksa olsaydı bu testte çıkarmiydi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar çağlar hanım
   Açıkcası Yapılan testin yükselmesini çok beklemeyiz
   Adetiniz gecikmez ise testinizi tekrarlamanıza gerçek yoktur

 3. Ümran dedi ki:

  Adetine 1 gün kaldı test yaptım çıkmadı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ümran hanım
   adetiniz gecikir ise testinizi tekrarlamanızı, gecikmez ise tekrarlamamanızı öneririm

  2. admin admin dedi ki:

   Ümran hanım adet görmezseniz 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 4. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben yumurta çatlama iğnesini vurulduktan 16 gün sonra hastalandım. Yani 17. Günde adet gördüm. Fakat 3 gün gecikmeli geldi, normal regl tarihime göre. İlk 1 saat adet sancısı gibi geldi ama sonrasinda kesildi. Kanamam çok az geldi. 2.gün ise normal adet kanamam gibi hissettim. Ama 3 güne doğru ilerlerken sanki kesilecek gibi. Normalde adet sürecim 6 gün sürüyor. Bu durumda kan tahlili mi yaptırayım ve hamilelik ihtimali nedir?

  1. Editör dedi ki:

   merhablar zeynep hanım
   her zamanki gördüğünüz adet döngüsü gibi olmadığını söylüyorsunuz, en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 5. Ümran dedi ki:

  14gun oldu iğne vurulali test yapayım mı cikarmi testte

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. Prhn dedi ki:

  Mrba hocam beb tarihi yanliş hesplamilşm bugün 17 catlama inesi yapali günü evde hızlı gebelik testi yaptim negatif cıkti 2 gün sora adetim kantestine gerek varmi yoksa hızlı gebelik testine yanılma yok diye biliyorum yardimci olurmusunuz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   adetinizin gecikmesini beklemelisiniz, geciktiği zaman kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 7. Prhn dedi ki:

  Merhba ben 20 eylülde catlama inesi yaptim ama kolumdan yaptim ine olduktan 8 gün eşimle beraber oldum kanamam oldu biraz test yaptim pozitif cikti bügün 14 gün olsu adetim 6 ekimde ne zaman yapsam inenin etkisi olmaz ve ine olduğumdan beri solkasiğim ağrıyor. Yardimci olurmusnuz. Teşekür ederim:)

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   iğne vurulduktan 14. gün sonrasında testinizi yapabilirsiniz
   lakin testiniz negatif çıktı ve adetiniz gecikti testinizi tekrarlamanızı öneririm

 8. Ümran dedi ki:

  Merhabalar iğne vurulduktan 14 gün sonra test yapın diyorsunuz benim 14 gün hesaplamam adetime gelmiyo ayın 9 unda adet tarihin ama 14. gün ayın beşine geliyor 5 test yaptiriyimmi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ümran hanım
   ayın beşinde testinizi yaptırın, sonuç negatif çıkar ise adetinizi bekleyin
   adetiniz gecikir ise testinizi tekrarlayın, gecikmez ise tekrarlamanıza gerek yoktur

   1. Ümran dedi ki:

    Teşekkürler

 9. Candan dedi ki:

  Merhaba
  18 gün önce ovitrelle iğnesi vuruldum. İğneden 8 gün sonra hcg testi yaptırdım ama sonuç 1.20 çıktı. Beklenen Adet tarihimden 3 gün geçti bunun nedeni ne olabilir? Bu arada her sabah ateşimi ölçüyordum 37.00 den aşağı düşmüyor.
  Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar candan hanım
   ovıtrelle iğnesi ateş yapmamaktadır,
   adetiniz gecikti ise tekrar kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 10. Ümran dedi ki:

  Merhabalar regl döneminde ağır kesici yesek hastalığı keser mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ümran hanım
   Regli dönemin de ağrı kesici içmek kanama miktarınızı az miktarda kesebilir
   Lakin herhangi bir zararı yoktur

 11. Ümran dedi ki:

  Merhabalar ben 22 sinde çatlatma iğnesi oldum 36 saat sonra catliyomus denildiği için 24 de iliski olacaktı 24 de iğneyi vuruldugum saate yakın sol tarafimda hafif ama hissettim ağrı oldu acaba yumurta mu catladi..cevablarsaniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ümran hanım
   Evet yumurtalar çatlarken kasık bölgesinde hafif ağrı oluşturabilir

 12. canan dedi ki:

  Merhaba ayın 18 inde iğne oldum acaba ne zaman test yaptırabilirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım
   En sağlıklısı adetiniz geciktikten sonra test yapmanızdır

 13. Ümran dedi ki:

  Merhabalar 22 sinde iğne vuruldum 36 saat sonra catliyomus yumurta bende 24 de iliski oldu acaba çatlasın mi yumurta yoksa denk getiremedim mi kafamda bussuru soru ne olur cevap verin

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ümran hanım
   24 ila 36 saat aralığında ilişki öneririz zaten
   Şuanlık herhangi bir problem görünmüyor
   Gün aşırı cinsel ilişkiye girmeye devam edin lütfen

 14. semra dedi ki:

  Bende ayın 10nunda catlatma ignesi vurdum adedetime daha 6 gun var tek cizgi çıktı acaba test yaniliyormu yoksa dogrumu kafam çok karışık

  1. Editor dedi ki:

   merhabalar Semra hanım,
   henüz adet gecikmemişken yapılan tetkikler yanıltıcı sonuçlar verebilir
   adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı, çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 15. Canan dedi ki:

  Merhaba
  Ben çatlatma iğnesi vurulduğunda o hcg üzerinden artmaya devam mı eder yoksa ilacın etkisi geçince düşer gebelikle artarmı onu öğrenmek istiyordum.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım hamilelik oluşursa beta hcg 48 saatte iki kat artış göstererek artar.

 16. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 6 gün önce yumurta çatlatma iğnesi yaptırdım iğneden önce ve sonra günlük ilişkiye girdim zararı olurmu

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   zararı olmaz

 17. Ayşe dedi ki:

  Merhaba bende çatlatma iğnesini vurulalı 12.gün oldu ama büğün test yaptım negatif çıkdı ne kadar doğru bilmedim aynı gebelik belirtileri yaşıyorum idrara çok çkma mide bulantısı ve gögüslermde agrı oluşuyo

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım
   Henüz erken
   Bu ay ki adetiniz gecikir ise gebelik testinizi tekrarlamanızı öneririm

 18. Şule dedi ki:

  Merhaba ben 5 eylülde fostimon çatlama ignesi yaptım 4 gün boyunca o ignesi vurdum göbekten 1 günde ovitrelle ignesi vuruldum adetim 5 gün var ve idrar tahlili yaptım çift çizgi çıktı ne zaman kan tahlili yapmalıyım bu sonuç dogru sizce

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar şule hanım ,
   Maalesef ki idrar da bakılan kan tahlillerinde yanılma olabiliyor
   Adetiniz geciktikten sonra kan tahlili yapıp
   Sonucu ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 19. Esra dedi ki:

  Hocam 4 gün önce iğne vuruldum ovitrelle kanda HCG 33.2 çıktı hamilemiyim

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım
   Vurulduğunuz iğne de beta hcg değerinin pozitifliği gösterebilir
   Adetiniz geciktikden sonra beta hcg yapmanızı
   Çıkan sonucunuz ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 20. Yetiş dedi ki:

  Ovitrellenin gebelik testindeki etkisi kaç gün sürer acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Yaklaşık olarak 2 hafta etkisi sürmektedir

 21. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba ben 9 Eylül’de çatlatma iğnesi vuruldm 4 gün sonra kanda beta HCG 33.4 çıktı hamile miyim acildeki doktor çatlatma iğnesi bu kadar çıkarmaz HCG yı dedi nolur bana hayırlı birşey soleyin

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım
   Kanda bakılan beta hcg testini 2 gün sonra tekrarlamanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 22. Damla dedi ki:

  Meraba ben Ağustos 24 de regl günüm ve 28 . Günde hastaneye gittim 5 gun letu kullandım daha sonra 6.günde catlatma iğnesi vurdu bugün 6. Günüm catlatma iğnesi kullanalı ama pek te ağrı veya belirti yok neden acaba

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar damla hanım
   her hanımefendi ağrı ile belirti görmeyebilir

 23. Ebru dedi ki:

  Merhaba ben 23 agustos çatlatma iğnesi yaptırdım adetim 4 gün var sol kaşıklarımda hep batma var bu ay hsg de yaptırdım doktorum sansın fazla dedi acaba test yapsam çıkar mı tekrar adet olurum diye endişeleniyorum acaba test yaptırsam çıkar mı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ebru hanım
   adetiniz geciktikden sonra test yaptırmanızı öneririm

 24. Fatma dedi ki:

  Merhaba.çatlatma iğnesi yaptıralı 10 gün oldu.acaba ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım 4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 25. Canmir dedi ki:

  Mrb lar ben asilama yaptirdim ve 8.günümdeyim dayanamayip 2 sefer idrar testi yaptim ama negatif cikti.normalde catlatma ignesinin etkisiyle silik cizgide positif cikmasi gerekmiormu.simdi gercekten negatifmi olĺucak sonuc yoksa dollenme oldugu icin daha hcg hormonu yükselmemismi? Cok merak ediyorum.normalde 12.günde idrar testi yap dedi doktorum

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar,
   test yapmak için biraz erken davranmışsınız, doktorunuzun dediği tarihi beklemenizi öneririm

 26. Merve dedi ki:

  27 Ağustos pazartesi günü çatlatma iğnesi yaptım sonrasında 3 gün sık ilişki oldu bugün 4. Günüm Ve dünden beridir kasımlarımda sancı gibi bir ağrı var bide mide bulantım ama döllenme olmuşmudur? Bu ağrılar normal mi ultrasonla baktırsam çıkar mı gözükür mü acaba ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   henüz çok yeni çıkmama ihtimali yüksek ,
   bu nedenle adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile ultrasona girmenizi öneririm

 27. Buse dedi ki:

  Merhabalar ben ayın 17 sinde catlatma ignesi vuruldum 3 gun sonra kontrole gittiğimde doktorum çatlamanın olmadığı soyledi ve igneyi tekrarladi.bugun kahverengi renginde kanamalarim ve bel kasik ağrılarım var hamile olabilirmiyim test yapsam uygun olur mu ? Adetime daha 2 gun var

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar buse hanım
   henüz test yapmayın, adetiniz geciktikden sonra yapmanızı öneririm

 28. Rümeysa dedi ki:

  Merhabalar ben 4 Ağustos da çatlatma iğnesi vuruldum bugün tam 17 gün oluyor evde test yaptım negatif çıktı bu durum normalmi ya da iğne olumlu olmadimi acaba…

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar rümeysa hanım
   adetiniz gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 29. Semra dedi ki:

  Slm kocam ağustosun 8 de yumurta catlatma iğnesi yaptırdım kasiklarimda sürekli ağrı var bugün 12 gün olmuş acaba hamile olma olasiligim nedir tes yaptirmadim 14 gün yapılması gerektiğini yazmissiniz diğer arkadaşlara sizce hamile olabilir mıyım

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar semra hanım
   14. günde testinizi yaptırmanızı, sonuç negatif çıkar ise adetiniz geciktiğin de tekrar yaptırmanızı öneririm

 30. Yesim dedi ki:

  Iyi gunler ben catlatma ignesinden bikac saat sonra disdolgusu yaptim sorun olurmu acaba

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar yeşim hanım
   sorun olmaz

 31. Nez dedi ki:

  Merhaba, 10 temmuz da adet oldum 20 temmuz’da çatlatma iğnesi vuruldum henüz adet olmadım ne zaman test yaptırsam kesin sonuç alabilirim.

 32. Meltem dedi ki:

  Ben 24 temmuz çatlatma ignesi vuruldum şu an adetime 7 gün kaldı tahlil yaptırsam kesin sonuç çıkar mı adetimi beklemeli miyim. Teşekkür ederim şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meltem hanım sağlıklı sonuç alabilmek için 7 gün sonra yaptırın.

 33. leyla dedi ki:

  Merhaba ben 18nisanda catlatma iynesi vurdurdum,ve 35 saat sonra iliskimiz oldu,bir tarafli agrim var,ve asiri bas donmesi yasiyorum,bunun sebebi ne ola bilir,cok halsizim

 34. Sinem dedi ki:

  Mrhb ben 2 nisan catlatma iğnesi yaptim 3 de ilişki oldu 16 gün oldu ve bel.kasik ve bacaklarım sizce gebe miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

 35. Aslı dedi ki:

  Merhabalar çatlama iğnesi vurulalımbugun 13.gün az önce test yaptım çift çizgi var ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım kanda beta hcg testi yaptırın.Daha net sonuç verir.

 36. aysu dedi ki:

  7 gun once catlatma ignesi oldum test en erken ne zamn yapmaluyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysu hanım sağlıklı sonuç alabilmek için iğneden 2 hafta sonra test yaptırın.

 37. Zeynep yokuşu dedi ki:

  Merhaba hocam ben çatlatma iğnesin yaptırdıım on gün önce yaptıktan sonra üçgün kasıklarımda ağır oldu sonra geçti iki gün dür yene çok ağır var neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Zeynep hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 38. Şeyma dedi ki:

  Merhaba 6 mart çatlatma iğnesi oldum ve 36 saat sonra ilk iliski oldu daha sonra da 2 defa daha iliski oldu iğneden sonra 10 gün gibi bir süre geçti test yaptım negatif çıktı bu sonuca güvenmeli miyim sizce beklemeli miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum testi 3 gün sonra tekrar edin konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 39. Özgul dedi ki:

  Benim 20ml yunurtam oldugunu soyledi doktorum 22 şubatta çatlama ignesi oldum bugun 14 gun oldu ilk gunlerde kasik agrilarim vardi simdi sanki kasıklarımda segirme veve pıt pıt diye bisiyle hissediyorum adetime 4 gun var hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özgül hanım adet görmezseniz 5 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 40. Hicran dedi ki:

  Iy aksamlar çatlama iğnesinin etkisi kaçtın sürer yani iğne yapıldıktan sonra yumurtalar kaç gün aktif kalırlar cvp bekliyorum şimdiden tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hicran hanım matür yumurta yani 18mm ve üzerinde olunca hcg iğnesi yapılır.İğneden sonra 34-36 saat içinde yumurta çatlar dışarı atılan yumurta 36 saat genital kanalda canlı kalır.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 41. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar ben iğneyi vuralı iki hafta oldu ve bu iki gündür belim ve karnım qğrıyor üstelik ilişki sonrasında da acayip yanma oluyor..ayrıca vajinada da daralma var ilişki yaşayamıyoruz.. Srbeplerini öğrenmek istiyorum hamilelik belirtisi olabilir mi???

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 42. Nur dedi ki:

  Mrb aranıza yeni katıldım catlatmayı vurulalı 12 gün oldu sizce test için erkenmi yoksa testi yapıyımmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım adet görmezseniz 2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 43. Hayriye dedi ki:

  Merhaba çatlama iğnesi vurulali bugün 14 gün oldu sabah evde test yaptım çift çizgi cıktı biraz silik şekilde sizce buna guvenmelimiyim dogrumudur acil cevap teşekkür ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayriye hanım gebeliğin teyidi için kanda beta HCG testi yaptırın.

 44. elife şahin dedi ki:

  Iyi aksamlar Ne olur yardm edin. Ben 2 aralaikta ign yaptm ya sabah yaptm iki gün ilişki denildi bugün idrar testi yaptım ikinci çizgi silik çıktı. Hamilelik olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elife hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 45. Pelinnur dedi ki:

  Kızlar 5 gün önce çatlatıcı vuruldum bugün midem bulanıyor du başım ağrıyor du acil doktoru kan tahlili istedi ve bta htc 6 32 çıktı hamilemiyim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pelin gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.