reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır

Yumurta çatlatma iğnesi nedir? Ne işe yarar?

Halk arasında çatlatma iğnesi olarak bilinen ilaçlar, olgunlaşan folikülün çatlayarak ovülasyon dediğimiz yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlamak için kullanılan, Human Chorionic Gonadotropin (insan koryonik gonadotropini) adı verilen hormonu içeren ve tek doz halinde deri atlı veya kas içine enjekte edilen preparatlardır.

Yumurta çatlatma iğnesi ne işe yarar, hangi durumlarda kullanılır?

Çatlatma iğnesi olarak ifade edilen preparatlar Human Chorionic Gonadotropin (HCG) hormonu içerir. HCG hormonu, yumurta hücresinin bulunduğu folikülü çatlatarak yumurta hücresinin serbest kalmasını sağlar.

Yumurta çatlatma iğnesi;

 • Folikül gelişimi sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği halde folikül çatlaması ve dolayısıyla yumurtlama gerçekleşmeyen kadınlarda,
 • Aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri uygulanarak kısırlık tedavisi gören kadınlarda kullanılır.

Aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinin kullanıldığı kısırlık tedavilerinde bir veya daha fazla sayıda folikül gelişimini sağlayarak en az bir ya da 2-3 adet sağlıklı yumurta hücresini elde edip gebelik şansını artırmak için yumurtalıklar, yumurtalık uyarıcı hormonlar kullanılarak kontrollü bir şekilde uyarılır. Bu işlem Kontrollü Over Hiperstimulasyonu (KOH) olarak ifade edilir. KOH uygulaması ile folikül gelişimi sağlanır, ancak gelişip olgunlaşan folikülden (veya foliküllerden) yumurta hücresinin elde edilmesi yani yumurtlamanın sağlıklı olarak gerçekleşmesi için ikinci bir uyarıya ihtiyaç vardır. İşte bu işlem çatlatma iğnesi olarak bilinen preparatlarla gerçekleştirilir. Yardımcı üreme teknikleriyle kısırlık tedavisi gören kadınlarda ovülasyon sorunu tespit edilmese bile uygulanan tedaviyi riske etmemek için yumurta çatlatma iğnesi mutlaka kullanılır.

Yumurta çatlatma iğnesi yumurtalık uyarıcı hormonlardan farklı mıdır?

Folikül gelişimini teşvik etmek için yumurtalığın kontrollü şekilde uyarılması (KOH) işleminde kullanılan preparatların içerdiği hormon ve uygulama şekli, çatlatma iğnesi olarak kullanılan preparatlardan farklıdır. KOH tedavisi yumurta çatlatma işleminden önce ve folikül gelişimi tamamlanana kadar 12-16 gün süreyle her gün yapılan bir uygulamadır. Yumurta çatlatma iğnesi ise folikül gelişimi tamamlandıktan sonra tek doz halinde bir kez yapılır.

Yumurta çatlatma iğnesi nasıl etki eder?

Kadınlarda bir adet döngüsü;

 • Folikül dönemi,
 • Yumurtlama dönemi,
 • Korpus luteum dönemi olarak 3 farklı dönem halinde gerçekleşir.

Folikül dönemi ile korpus luteum dönemlerini yumurtlama olayı birbirinden ayırır. Gebeliğin gerçekleşebilmesi için yumurtalıklarda mutlaka bir folikülin olgunlaşması, olgun hale gelen folikülin çatlaması ve sağlıklı bir yumurta hücresinin (ovum) serbest hale gelerek yumurta yoluna (fallop tüpü) düşmesi gerekir. Aslında bu işlem tıp dilinde ovülasyon denilen yumurtlama işlemidir. Bu işlem gerçekleşmeden gebeliğin olması asla mümkün değildir.

Adet döngüsü hormonların kontrolü altındadır. Yumurtlama adet döneminin ortasına denk gelen günlerde gerçekleşir. Yumurtlama olayından yaklaşık 36 saat önce hipofiz bezinden salgılanan, lüteinleştirici hormon olan LH hormonunun ani olarak yükselip pik yapar. LH hormonu yumurta hücresinin bulunduğu folikülü çatlatarak yumurta hücresi ve etrafındaki cumulus hücreleri ile bir miktar folikül sıvısının serbest kalmasını sağlar. Bir adet döngüsünde folikül gelişimi çok sağlıklı bir şekilde gerçekleşip folikül olgunlaşsa bile eğer LH hormonunun ani yükselişi (LH piki) oluşmazsa, yumurtlama gerçekleşemez.

LH hormonuna çok benzeyen Human Chorionic Gonadotropin veya Türkçe ifadesiyle İnsan koryonik gonadotropini (HCG) ovülasyon uyarıcı özelliğe sahiptir ve dışarıdan vücuda verilirse LH hormonu ile aynı etkiyi göstererek yumurtlamayı başlatır. İşte yumurta çatlatma iğnesi ile yapılan şey aslında, insan koryonik gonadotropini kullanılmak suretiyle lüteinizan hormon (LH) artışını taklit etmekten ibarettir.

Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra folikül çatlaması (yumurtlama) gerçekleşir?

Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra folikül çatlar ve yumurtlama gerçekleşir.

Yumurta çatlatma iğnesi nasıl uygulanır, nereye yapılır?

Yumurta çatlatma iğnesi olarak kullanılmak üzere çeşitli ticari isimler altında üretilmiş farklı ilaçlar mevcuttur. Ovülasyon uyarıcılar olarak da bilinen bu ilaçlara  Ovitrelle, pregnyl, Profasi, Choriomon ve Choregon ampüller örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar doktorun belirlediği miktarda ve yine doktor tarafından tarif edildiği şekilde veya ilacın prospektüsünde belirtildiği gibi uygulanır. Yumurta çatlatma iğneleri genellikle deri altı (subkutan) ya da kas içi (intramüsküler) enjeksiyon şeklinde uygulanır. Kas içi enjeksiyon genellikle kalçadan yapılır. Deri altı enjeksiyonu yapılacaksa kol, uyluk ön kısmı ve ön karın kısmı tercih edilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi olarak kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?

Gonadotropin içeren ilaçların kullanımıyla ilgili olarak nadir de olsa allerjik reaksiyonlar olabilmektedir.  Bu reaksiyonlar kişiye göre değişen şekillerde  ateş, enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve döküntü şeklinde görülebilir. Bazen depresyon, ödem, baş ağrısı vakaları da görülebilir. Bazı durumlarda yumurtalıklar hiperstimüle olabilmektedir. Bu durum tıp dilinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) olarak bilinmektedir. OHSS, yumurtalıkların orta derecede büyüdüğü ve yumurtalıklarda fazla sayıda folikül geliştiği bir durumdur. Ağır vakalarda şiddetli karın ağrısı, kusma, yırtılma eğilimi olan yumurtalık kisti oluşumu, kanda sıvı dengesizlikleri görülebilir. Yumurta çatlatma iğnesi yapılan hastalarda % 6’dan daha düşük de olsa OHSS görülme riski vardır.

OHSS görülme riski özellikle yumurtlama öncesi folikül gelişimini teşvik amacıyla yumurtalık uyarıcı hormonlarla bir tedavi yapılmışsa yani KOH uygulanmışsa daha da artmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra aşılama ne zaman yapılır?

Aşılama veya tıp dilindeki adıyla intrauterin tohumlama, anne adayının eşinden alınan spermanın gerekli kontrolleri yapılıp spermlerin hareketleri ve belli hacimdeki yoğunluğu artırarak rahim içerisine verilmesidir. Aşılama, yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra yapılır. Keza karı-koca beraberliğinin de aynı zaman diliminde yani yumurta çatlatma iğnesinden 36 saat sonra yapılması tavsiye edilir.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?

İğnenin yapılabilmesi için yumurtalık üzerinde çapı 17-19 mm olmuş olan en az bir folikülün olgunlaşmış olması gerekir. Eğer yumurtalıkta aşırı bir uyarılma olmuş ve çok sayıda folikül gelişmişse çatlatma iğnesi yapılmaz. Folikülün yeterli büyüklüğe erişmesi genellikle adet kanamasının başlamasından 10-17 günler arasında gerçekleşir, ancak uygulama zamanı bu şekilde tayin edilmez. Uygulamanın ideal zamanı, foliküllerin çapı ultrason ile izlenerek ve kanda östrodiol değerleri ölçülerek tayin edilir.  

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır?

Döllenmiş yumurta uterusa tutunduğu andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG hormonu salgılanmaya başlanır. Bu hormon, döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte 7-10 gün içinde ölçülebilir düzeyde salgılanır. Ancak güvenilir bir sonuç için  HCG enjeksiyonundan sonra 14 gün, yani normal adet zamanını beklemek gerekir.Hamilelik testi için en uygun zaman normal adet zamanını takip eden 1 haftalık zaman dilimidir.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra adet ne zaman olur?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yumurta çatlatma iğnesi ovülasyonu teşvik etmek için yapılır. Ovülasyon yani yumurtlama adet döneminin ortasına denk gelen günlerde gerçekleşir. Ovülasyon sağlıklı olarak gerçekleşse bile gebelik oluşmayabilir. Eğer gebelik oluşmazsa, gebelik için hazır hale gelmiş rahim içindeki dokuda bir yıkım ya da dökülme olur. Eğer gebelik gerçekleşmemişse uterusun iç yüzeyini örten endometrium tabakası ve döllenmemiş yumurta hücresi kanama ile birlikte vücut dışına atılır. Gebelik gerçekleşmemesi halinde, çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 2 hafta sonra adet kanaması görülür.

Döllenmiş yumurtanın uterus duvarına tutunması yani implantasyon evresinde, leke gelmesi veya kanamalara rastlanabilmektedir. Eğer kanama bazı gebelik belirtileri ile birlikte seyrediyorsa dikkatli olunmalı, adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. Bazen gebelik gerçekleşmediği halde adet gecikmesi yaşanabilir. Adet gecikmesi de gebelikle karıştırılmamalıdır.

Bu Haber 42.383 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 10.01.2017 Sal 03 : 10

YORUM YAZ
 1. Hly dedi ki:

  Merhaba ben 5 gün klomen kullandım 27 Aralık’ta yumurta çatlatma iğnesi vuruldum 3 gün ilişkim oldu normalde dün adet görmem gerekiyordu henüz adet görmedim evde gebelik testi yapmak istiyorum ama negatif çıkmasından korkuyorum sizce daha zamanım var mı test için henüz erkenmidir yoksa şimdi yapmalıyım?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar hülya hanım
   adet gecikmeniz 1 haftalık zamana ulaştığında, kandaki beta hcg değeriniz ile baktırmanızı öneririm

 2. Bahar dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 24 ü itibari ile kloöen kullandım 5 gün ve sonda ayın 5 inde çatlama iğnesi vuruldum ardından 2 sonra idrar yolu kanaması oldu ve doktorum azosilin verdi ve suan onu kullanıyorum sizce gebeliği engeller mi bir etkisi olur mu ?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar bahar hanım
   reçete edilen ilacın gebelik kategorisi B’dir
   bu kategorideki ilaçları gebelikte bile kullanabilmekteyiz
   gebe kalmanıza herhangi bir engeli yoktur

 3. Fatma dedi ki:

  Hocam geçen ayin 24 de catlatma ignesi oldum bu ayın 7 sinde test yaptım negatif çıktı hastligima iki gün var hamile olma şansım varmı test erkenmi yapıldı

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   testi yapmak için henüz erken
   adetiniz geciktikden 1 hafta sonrasında testi tekrarlamanızı öneririm

 4. Özlem dedi ki:

  Merhabalar 31 aralıkta çatlatma iğnesi vurdum belirli günlerde ilişkiye girdim bugün 8 ocak idrar gebelik testi yaptım çift çizgi çıktı bir çizgi silikti hamile olabilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar özlem hanım
   malesef ki evde yapılan idrar kitlerinde yanılma olabiliyor
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 5. Sibel dedi ki:

  Mrb ben en son dr. Gitmemde yumurtam 23mm olmustu çatlamamıştı ovitralle iğne verdi dr. 25 aralıkta iğnemi kullandım ogünden sonra 3 gün sabahları ilişki oldu bugün iğnenin 11 gnü adetime 3 gün var kasıklarım ağrıyo idrar testinde çıkarmı acaba hamilemiyimdir beklemek çok zor gercekten

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sibel hanı
   en sağlıklı sonuç için, adetiniz geciktikden sonra kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 6. Bucubici dedi ki:

  Ben adetimin 14.günü çatlatma iğnesi oldum 6 gün sonra beta hcg 26 çıktı doktor hamilesin ama daha adetime 10 gün var değerin yüksekliği iğneden olabilir mi ?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik testiniz çok erken yapmışsınız
   pozitifliğin nedeni iğne olabilir

 7. Deniz dedi ki:

  17 aralikta yumurta çatlatma iğnesi yaptım ve adetimin üzerinden tam 8 gün geçti göğüs uçlarımda ağrı var sürekli mide bulantısı kusmalarim var sizce kan testi yapmalıyım bugün koyu kahverenginde bi akıntı bi damla da kan vardı akintinin içerisinde hamile olup olmadigimi ve ne ypcgimi bilmiyorum

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar deniz hanım
   en sağlıklı sonuç için gebelik testine adetiniz geciktikden sonra, kandaki beta hcg ile baktırmanızı öneririm

 8. Ayşenur dedi ki:

  İyi günler 13 aralıkda çatlatma iğnesi vuruldum 14 15 ilişki oldu 10 gün sonra şüphelenip test yaptırdım iki gün arayla değerlerim şöyle 3,9,28,41 adete 2 gün var acaba son değerin artmaması sıkıntılı olduğu anlamınamı gelir😢

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ayşenur hanım
   beta hcg değeriinizin artışları normal görünüyor
   lakin erken bakılmış testler
   1 hafta sonra testinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 9. Gizem dedi ki:

  Merhabalar ben ayin 14 unde ovitrelle igne vuruldum dokturum 24 saat sonra iliski onerdi fakat 37. Saatte iliski oldu daha sonra gun aşırı ilişki oldu 37. Saatte olmasi sorun olur mu acaba?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gizem hanım
   sorun olmaz
   endişe etmeyiniz

 10. Gulsm dedi ki:

  1aralikda catlatma ignesi oldum bugun 15. Gun idrar testi yaptim negatif cikti, hala hasta olmadim belim bacaklarim ve kasiklarimda agrilarim var, hamilelik ihtimalim varmi sizce,

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Gülsüm hanım
   Adetinizin gecikmesini bekleyiniz
   Geciktikden sonra kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 11. Melek dedi ki:

  Merhaba
  Bende 5 aralıkt ovitrelle vurdum 7 aralıktada aşılamam yapıldı bugün idrar testi yaptım ikinci çizgi silik çıktı. Ben iğnenin etkisi olduğunu düşünyorum. Sizce iğnenin etkisi geçmişmidir yoksa bu sonuç grbelikten dolayı böylemidir?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar melek hanım
   Test yapmak için henüz erken
   Yapılan testler de iğnenin etkisi olabilir
   Adetinizin gecikmesiniz bekleyiniz
   Geciktikden sonra da kanda ki beta hcg değerinize baktırınız

 12. Ebru dedi ki:

  Merhabalar.27 kasımda çatlatma iğnesi yapildi ve 28inde ilk ilişki oldu. Adetim 12 aralikta gelmesi lazimdi gelmeyince bende kan testi yaptirdim 13 aralikta hcg 30.22 cikti. İki gun sonra yani bugun testi tekrarladigimda 40.70 cikti sonuc. Sizce gebelik varmi? Daha cok yeni oldugu icinmi deger artmadi? Lutfen bilgi verirmisiniz 😞

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım
   Gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor lakin 2 gün ara bile bakılan seviyedeki artış sağlıklı değil
   Bekleyiniz
   1 hafta sonrasında hala adet görmemiş olursanız testinizi tekrarlayınız

 13. ilknur dedi ki:

  Merhaba hocam ben adetimin 6. Günü klomen kullandım 5 gün boyunca sonra kontrolde 1 tane 15 mm yumurta olmuştu ve catlatma ignesi vuruldum iğne öncesi ve sonrasinda gün aşırı birlikte olduk kontrole gittigimde yumurtlama gerçekleşmiş ve catlamistj döllenme bekliyorum progestan verdi günde 3 tane 12 gün oldu sizde hamile miyim göğüs uçları kızardı büyüdü ve acıyor bir kaç gündür test yapmali miyim ???

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar İlknur hanım
   Henüz test yapmak için erken
   Adetinizin gecikmesini bekleyiniz

 14. Merve dedi ki:

  Merhaba 23 kasimda catlatma ignesi vuruldum kasiklarim da belimde agrilarim var nedeni nedir ? Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   yumurta çatlama döneminde hafifçe kasık ağrıları olabilir, lakin üzerine yumurta iğne ile çatladıysa bu ağrınız biraz artabilir
   endişe etmeyiniz

 15. Lina dedi ki:

  Merhaba . 21 kasımda catlatma ingesi yapıldı ovitrelle 36 saat de ilişki önerdi doktorum 14. Veya 15. Gün normalde regl olmam gerektiğini yoksa en geç aralığın 9 unda olmazsam kontrole gelecegimi söyledi bugün benim 14.günüm ama regl olmadim hala bekliyorum birde 1,5 haftadır göğüs agrım var önce uçları ağrıyordu şuan ise göğsum ve uçları iğnenin yan etkisimidir diye düşünüyorum neden bu kadar uzun sürsün sizce gebelikten olabilir mi ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar lina hanım
   bahsettiğiniz belirtiler, gebelikten kaynaklanıyor olabilir
   doktorunuzun söylediği tarihte beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 16. Melek dedi ki:

  Merhaba
  Normal yumurtlama günümde yumurtam olmadığı için iki iğne daha verip doktorum çatlatma iğnesini 5gğn sonra yaptı şuan iğnemin 10.günü ama diğer adet döngüme göre tam günüm ve hafif lekem geldi adet mi oluyorum yerleşme kanaması denilen kanama mı acaba ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar melek hanım
   görmüş olduğunuz lekelenmeyi takip ediniz
   kanama sürekli hale gelir ve herzamanki gördüğünüz adet gibi olur ise, adetiniz başlıyor gebelik oluşmamış demektir
   lakin herzamankinden kısa ve leke şeklinde olursanız, kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 17. Gülsüm dedi ki:

  Merhabalar ben 23 Kasım’da çatlatma iğnesi vuruldum bugün 9. gün yarın kan testi yaptırsam erken mi ve ben hiçbir belirti hissetmiyorum hamile değil miyimdir acaba

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar gülsüm hanım
   gebelik testi yapmak için henüz erken
   testiniz pozitif çıksa bile iğnenin etkisi ile çıktı deriz ve kafa karışıklığına sebep olabilir
   adetinizin gecikmesini bekleyiniz

 18. Kubra dedi ki:

  Merbaha 7 gun önce yumurta çatlama iğnesi yaptm gebelik testi yaptm pozitif cıktı acaba gebelik varmidir yoksa iğnenin etskismi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar kübra hanım
   bu kadar kısa zamanda bakılan testler malesef ki kafa karışıklığına sebep olabilir
   bekleyiniz ve adetiniz gecikirse kandaki beta hcg değerinizi tekrarlayınız

 19. kumsal dedi ki:

  merhaba hocam. catlama iğnesi vuruldum. 1 hafta sonra başım çok dönmeye başladı. acile gittim tansiyonum 8/4 cıktı ve daha 1 hafta adet günüme olmasına rağmen beta hcg sınırın üstünde çıktığını söyledi doktor. bas dönmem 1 hafta oldu ve daha geçmedi. sürekli uykusuzluk halim de var bu arada . sizce gebelik şansım yuksek mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar kumsal hanım
   çatlatma iğnesi vurulup, gebelik belirtileri yaşadığınız için elbetteki gebe kalma şansınız yüksektir
   lakin bekleyiniz, adetiniz gecikirse beta hcg değerinizi tekrarlamanızı öneririm

 20. Elif dedi ki:

  Asilamanin 6.gunu beta hcg yaptirdim 6.56cikti acaba hamilemiyim?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor

 21. tu-ba dedi ki:

  merhaba hocam çatlatma iğnesinden sonra bir kaç gün adet sancısı gördüm fakat adet olmadım 1 hafta sonra ise adet oldum ve 5 gün sürdü 27 kasım normal adet günüm ama hala olmadım acaba bunun nedeni nedir

 22. Nur dedi ki:

  Merhaba Hocam, ben ayın 22sinde çatlatma iğnesi oldum bugün yani ayın 26sında idrar ve kan testi yaptım idrar pozitif çıktı kan testi de aynı şekilde HCG 42,68 çıktı sizce hamile miyim 🙁

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar nur hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni bir gebelik ve kimyasallık safhasında
   1 hafta sonra hala adet görmez iseniz, kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 23. Tugba dedi ki:

  Merhaba yanit verwbilirseniz sevinirim. Transferden 3 gun sonra ovitrelle yarim kutu vuruldum. Vucuttan 10 12 gun sonra atildigini biliyorum bu ilacin. Ama sormak istedigim yarim doz vuruldugum icin atilim suresi kisalir mi? Bugun transferin 9. Gunu ignenin 6.gunu.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar tuğba hanım
   yarım doz vurulsanız bile kanda bakılan beta hcg değerinizi etkileyebilmektedir
   bekleyiniz

 24. Sena dedi ki:

  Merhaba, 17 Kasım’da çatlatma iğnesi oldum. 36 saat sonra ve ondan da iki gün sonra eşimle birlikte olduk. Başka ilişkiye girmedik, gebelik olma ihtimali düşer mi acaba bu iki ilişki yeterli olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sena hanım
   korunmasız girilen her cinsel ilişki ile elbetteki gebe kalma şansınız daha yüksektir

 25. Emisar dedi ki:

  Merhaba hocam 3 senelik evliyim ve yaklaşık 1 senedir çocuk düşünüyoruz malesef olmadi ve doktora gitmeye karar verdik, tüm testleri yaptırdık eşimde de bende de sorun yok cok şükür.. 16 kasımda sabah 10:40 ilk catlatma iğnemi yaptırdım.. biz eşimle çatlatma iğnesinden bir gün önce ve tam 36 saat sonra 22:40ta cinsel ilişkiye girdik. Sonrasında ağrılarım cok oldugu için malesef birlikte olamadık.. ve hala kasımlarımda ağrı karnımda gaz ve belimde ağrı hissetmekteyim.. sorum şu; catlatma iğnesinden sonra sadece 1 kez ilişki ile hamile kalma ihtimali var mi?? Dokdtorum bana bu 36 saat cok önemli ne kadar sperm o kadar gebelik şansı yüksek dedi.. yorumları okuyunca da aklım karışıyor açıkçası 10 gün boyunca ilişki söylüyor çoğu kişi.. bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   korunmasız cinsel ilişki ile elbetteki gebe kalma şansınız daha yüksektir
   lakin ne kadar sık cinsel ilişki olur ise o kadar şansınız artmaktadır

 26. Elif Öztürk dedi ki:

  Merhabalar hocam biz catlatma ignesinden 3 saat sonra bi birliktelik yasadik bide 8 saat sonra bidahada firsat olmadi sizce hamile kalma ihtimalim varmi 12 gundeyim hiçbir belirtim yok evde idrar testi negatif cikti sizce umutlanmalimiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   korunmasız ilişki ile elbetteki gebe kalma şansınız vardır
   lakin acele etmeyiniz ve bekleyiniz
   adetiniz geciktikden sonra kanda ki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 27. Meliha dedi ki:

  Yumurta catlatma ignesi vurulduktan 3 gun sonra hamilelik pozitif cikmasi normal mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar meliha hanım
   testin pozitif çıkması iğnenin etkisinden dolayıdır,
   henüz gebeliğiniz yoktur bekleyiniz

 28. İkra dedi ki:

  İyi günler ben kolemen ve çatlama iğnesi vuruldum hatta 13 ekimde iki doz vuruldu hani ovülasyon belirtileri hiç olmadı sizce yumurta çatlama ma ihtimali var mı yoksa belirtimi vermemiş olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ikra hanım
   her ikisi de olabilmektedir,
   ayırdınız adetinizin gecikmesi ile anlayabiliriz

 29. Gül dedi ki:

  Merhaba, ben bir hafta önce çatlatma ignesi yaptırdım kasığ8mda ve belimde ağrılar oluyor acaba normal mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar gül hanım
   çatlatma iğnesinden sonra bu tarz ağrıların hafif hafif olması normaldir
   lakin şiddetlenir ve dayanılmaz hal alırsa hemen doktorunuza başvurmanızı öneririm

 30. Sema dedi ki:

  Merhaba,
  Adetimin 5.gününden başlayarak klomen kullandım ve onun peşine yumurta çatlatma iğnesi oldum.Doktorum yumurtamın çatladığını 10 gün boyunca progestan kullanmamı ilaç bitiminde gebelik testi yapabileceğimi söyledi.Yarın ilacım bitiyor ve adet belirletilerim var.hamile olabilir miyim bilmiyorum ama adet belirtilerim var hamileyken adet belirtisi yaşanır mı?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sema hanım
   adet belirtileri ile gebeliğin ilk haftalarındaki belirtiler
   birbirleri ile hemen hemen aynıdır
   beklemenizi ve endişe etmemenizi öneririm

 31. Sibel dedi ki:

  Mrb hocam 31 ekimde catlama ignesi oldum bel agrim vee arada kasik agrim var bugun test yaptim negatif cikti acaba kanda nasil sonuc alirim kan testi yaptirsam mi polikist ower rahatsızlığı olan biriyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sibel hanım
   malesef ki erken yapılan veyahut evde yapılan idrar testlerinde yanılma olabiliyor
   beklemenizi ve adetiniz geciktikden sonra kanda bakılan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 32. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Ben 2.kez catlatma ignesi vuruldum.
  1.sinde 15.gunde regl oldum.
  2.catlatmamda ise 16 gun oldu hala olmadim.
  Idrat testi yaptim tek cizgi cikti.
  Yanilma payi varmidir.
  Normal adet gunumde 2gun sonra.
  Ama catlatma ignesi olunca 15.gun cikar diyorlar.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar canan hanım
   malesefki idrarda veyahut erken yapılan testlerde yanılma olabiliyor
   gebelik testinizi adetiniz geciktikden sonra kanda baktırmanızı öneririm

 33. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam.ben ikinci kez catlatma ignesi oldum.
  Ilkinde 15.gun regl oldum
  Ikincisinde 16 gun gecti hala olmadim.
  Evde idrar testi yaptim tek cizgi cikti.
  Normal adet gunume 2 gun var ama catlatmadan 16 gun gecince pozitif cikar diyorlar. Yanilma payi varmidir sizce?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar canan hanım
   beklemenizi ve adetiniz geciktikden sonra kanda bakılan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 34. Aslı dedi ki:

  Hocam ovitrelleden 15 gün sonra idrar testim pozitif çıktı kan değerin 163.3 hamile miyim ilaç etkisi değildir dimi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar aslı hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz yok yeni bir gebelik
   iki gün sonra kanda bakılan beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 35. Nick dedi ki:

  Merhaba
  Ben çatlatma iğnesini vurduktan snra ilişki 36 saatten fazla geçti. 2 de olması gerekiyordu 10da oldu. Geç mi kaldım etkisi geçmişmidir bosuna mı vurmus oldum iğneyi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   normalde tercihimiz 36. saatlerde olmasıdır
   lakin sizin ki biraz gecikmiş
   boşuna vurulmuş değilsiniz, ilişki olduktan sonra spermler vücudunuzda canlı kalır
   adetinizi bekleyiniz, gecikirse hemen kanda bakılan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 36. Merve yılmaz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 17 18 ekimde merional iğnesi vuruldum 19 ekimde ise ovitrelle iğnesi vuruldum ben polistik over gastasıyım adet düzenim yok 21 ile 34 gün arası değişiyor o nedenle acaba artık test yapmalı mıyım?hala adet olmadım

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   adet düzeniniz yok ve hesaplanan tarihe göre geciktiğini düşünüyorsanız
   kanda bakılan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 37. Hatice dedi ki:

  Merhaba doktor hanım 23 üne çatlatma iğnesi vuruldum 4 gün sonra idrarda test yaptım pozitif çıktı 2 gün sonra yine yaptım pozitif kan testi verdim önce 81.34 çıktı 2 gün sonra tekrar gittim 8.4 çıktı bugün idrarda tekrar yaptım çıkmadı kan testinde 1.4 çıktı hamile olma ihtimalim sizce var mı bide çatlatma iğnesinden dolayı yüksek çıkar mı? Lütfen yardmcı olun

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   ilk baktırdığınız tetkik vurulan yumurta çatlatma iğnesinin etkisidir
   diğer tetkikler ise iğnenin etkisinin geçtiği zamanda yapılmıştır ve sonuç negatif çıkmış görünüyor

 38. Selda yilmaz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12.once göbekten yumurta catlama ignesi vuruldum 4.gün öncede test yapatim negatif çıktı tekrar yaptirayim ? Birde 2 defa farklı saatlerde cook şiddetli karin var kasik ağrılarım oldu.. ve polikist over sendromu olduğum için adet olamıyorum o nedenle de gününün geçip geçmediğini de bilemiyorum.. Ne yapmamı
  Teşekkürler..

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar selda hanım
   normal olmanız gereken adet dönemini bekleyin, olmaz iseniz kanda bakılan beta hcg değerinizi tekrarlamanızı,
   sonuç negatif çıkar ise, doktorunuza başvurmanızı öneririm

 39. hatice dedi ki:

  Merhaba ben 9 ekimde ovitrelle vurundum 36 saat sonra 10 ekimde ilişki oldu. 20 gündür bekliyorum adet olmadım bugün idrar testi yaptım negatif çıktı.Kanda da beta hcg yaptırmalı mıyım.Eger kanda da cikmazsa kist vs oluşmuş olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   normal adet döngünüzü bekleyiniz, her ay düzenli olarak gördüğünüz adet gününüz gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırınız
   eğer sonuç yine negatif çıkar ise, o zaman adetinizin sökülmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm
   kist oluşumu olabilir, lakin bu görüntü yalnızca bakılan ultrason ile görülebilir

 40. Merve dedi ki:

  Bir hafta oldum yumurta çatlatma iğnesi yaptıralı iki gün sonra sol kasıkta ağrım oldu yumurta çatlatdı mı acaba ayrıca doktora gitmem gerekirme catladığını öğrenmek için. Doktorum gel demedi ama merak ettim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar merva hanım
   yumurta çatlatma iğnesinden sonra oluşan bu ağrılar normaldir
   lakin ağrınız şiddetlenir ise o zaman doktorunuza başvurmanızı öneririm

 41. Ada dedi ki:

  Merhaba.6ekimde ovitrelle iğnesi yaptırdım.20 ekimde ilişki sonrasındaki saatlerde az miktarda ve koyu renk bir kanamam oldu ayrıca bacak ağrım da var.erken adet kanaması olabilir mi kan tahlili yaptırmadım gerek var mı?adetime 3-4 gün var döngüme göre

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ada hanım
   yaptırdığınız iğne ve sonrasında yaşanılan ilişki buna sebep olmuş olabilir
   henüz test yaptırmanıza gerek yoktur, testinizi adetiniz geciktikden sonra yaptırmanızı öneririm

 42. Gizem dedi ki:

  Merhabalar 29 eylülde catlatma igneşi oldum. Catlatma ignesinin 13.günü kanda hcg bakıldı 0.49 çıktı. Bugün ignenin 17. Günü regli olmadım hala regli olmazsam testi tekrarlamam gerekirmi hcg sonradan yükselir mi acaba ?Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar gizem hanım
   adetiniz gecikir ise, testi tekrarlamanızı öneririm

 43. Çağlarb dedi ki:

  Merhaba 1 ekim de çatlatma iğnesi oldum 12 ekimde beta hcg testim 3.07 çıktı acaba değer yukselir mi yoksa olsaydı bu testte çıkarmiydi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar çağlar hanım
   Açıkcası Yapılan testin yükselmesini çok beklemeyiz
   Adetiniz gecikmez ise testinizi tekrarlamanıza gerçek yoktur

 44. Ümran dedi ki:

  Adetine 1 gün kaldı test yaptım çıkmadı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ümran hanım
   adetiniz gecikir ise testinizi tekrarlamanızı, gecikmez ise tekrarlamamanızı öneririm

  2. admin admin dedi ki:

   Ümran hanım adet görmezseniz 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 45. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben yumurta çatlama iğnesini vurulduktan 16 gün sonra hastalandım. Yani 17. Günde adet gördüm. Fakat 3 gün gecikmeli geldi, normal regl tarihime göre. İlk 1 saat adet sancısı gibi geldi ama sonrasinda kesildi. Kanamam çok az geldi. 2.gün ise normal adet kanamam gibi hissettim. Ama 3 güne doğru ilerlerken sanki kesilecek gibi. Normalde adet sürecim 6 gün sürüyor. Bu durumda kan tahlili mi yaptırayım ve hamilelik ihtimali nedir?

  1. Editör dedi ki:

   merhablar zeynep hanım
   her zamanki gördüğünüz adet döngüsü gibi olmadığını söylüyorsunuz, en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 46. Ümran dedi ki:

  14gun oldu iğne vurulali test yapayım mı cikarmi testte

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 47. Ümran dedi ki:

  Bugün 14 gün oldu iğne vurulali test yabayım mi çıkar mı testte

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ümran hanım
   net sonuç almak adına, adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 48. Prhn dedi ki:

  Mrba hocam beb tarihi yanliş hesplamilşm bugün 17 catlama inesi yapali günü evde hızlı gebelik testi yaptim negatif cıkti 2 gün sora adetim kantestine gerek varmi yoksa hızlı gebelik testine yanılma yok diye biliyorum yardimci olurmusunuz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   adetinizin gecikmesini beklemelisiniz, geciktiği zaman kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 49. Prhn dedi ki:

  Merhba ben 20 eylülde catlama inesi yaptim ama kolumdan yaptim ine olduktan 8 gün eşimle beraber oldum kanamam oldu biraz test yaptim pozitif cikti bügün 14 gün olsu adetim 6 ekimde ne zaman yapsam inenin etkisi olmaz ve ine olduğumdan beri solkasiğim ağrıyor. Yardimci olurmusnuz. Teşekür ederim:)

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   iğne vurulduktan 14. gün sonrasında testinizi yapabilirsiniz
   lakin testiniz negatif çıktı ve adetiniz gecikti testinizi tekrarlamanızı öneririm

 50. Ümran dedi ki:

  Merhabalar iğne vurulduktan 14 gün sonra test yapın diyorsunuz benim 14 gün hesaplamam adetime gelmiyo ayın 9 unda adet tarihin ama 14. gün ayın beşine geliyor 5 test yaptiriyimmi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ümran hanım
   ayın beşinde testinizi yaptırın, sonuç negatif çıkar ise adetinizi bekleyin
   adetiniz gecikir ise testinizi tekrarlayın, gecikmez ise tekrarlamanıza gerek yoktur

   1. Ümran dedi ki:

    Teşekkürler

 51. Candan dedi ki:

  Merhaba
  18 gün önce ovitrelle iğnesi vuruldum. İğneden 8 gün sonra hcg testi yaptırdım ama sonuç 1.20 çıktı. Beklenen Adet tarihimden 3 gün geçti bunun nedeni ne olabilir? Bu arada her sabah ateşimi ölçüyordum 37.00 den aşağı düşmüyor.
  Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar candan hanım
   ovıtrelle iğnesi ateş yapmamaktadır,
   adetiniz gecikti ise tekrar kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 52. Ümran dedi ki:

  Merhabalar regl döneminde ağır kesici yesek hastalığı keser mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ümran hanım
   Regli dönemin de ağrı kesici içmek kanama miktarınızı az miktarda kesebilir
   Lakin herhangi bir zararı yoktur

 53. Ümran dedi ki:

  Merhabalar ben 22 sinde çatlatma iğnesi oldum 36 saat sonra catliyomus denildiği için 24 de iliski olacaktı 24 de iğneyi vuruldugum saate yakın sol tarafimda hafif ama hissettim ağrı oldu acaba yumurta mu catladi..cevablarsaniz sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ümran hanım
   Evet yumurtalar çatlarken kasık bölgesinde hafif ağrı oluşturabilir

 54. canan dedi ki:

  Merhaba ayın 18 inde iğne oldum acaba ne zaman test yaptırabilirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım
   En sağlıklısı adetiniz geciktikten sonra test yapmanızdır

 55. Ümran dedi ki:

  Merhabalar 22 sinde iğne vuruldum 36 saat sonra catliyomus yumurta bende 24 de iliski oldu acaba çatlasın mi yumurta yoksa denk getiremedim mi kafamda bussuru soru ne olur cevap verin

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ümran hanım
   24 ila 36 saat aralığında ilişki öneririz zaten
   Şuanlık herhangi bir problem görünmüyor
   Gün aşırı cinsel ilişkiye girmeye devam edin lütfen

 56. semra dedi ki:

  Bende ayın 10nunda catlatma ignesi vurdum adedetime daha 6 gun var tek cizgi çıktı acaba test yaniliyormu yoksa dogrumu kafam çok karışık

  1. Editor dedi ki:

   merhabalar Semra hanım,
   henüz adet gecikmemişken yapılan tetkikler yanıltıcı sonuçlar verebilir
   adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı, çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 57. Canan dedi ki:

  Merhaba
  Ben çatlatma iğnesi vurulduğunda o hcg üzerinden artmaya devam mı eder yoksa ilacın etkisi geçince düşer gebelikle artarmı onu öğrenmek istiyordum.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım hamilelik oluşursa beta hcg 48 saatte iki kat artış göstererek artar.

 58. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 6 gün önce yumurta çatlatma iğnesi yaptırdım iğneden önce ve sonra günlük ilişkiye girdim zararı olurmu

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   zararı olmaz

 59. Ayşe dedi ki:

  Merhaba bende çatlatma iğnesini vurulalı 12.gün oldu ama büğün test yaptım negatif çıkdı ne kadar doğru bilmedim aynı gebelik belirtileri yaşıyorum idrara çok çkma mide bulantısı ve gögüslermde agrı oluşuyo

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım
   Henüz erken
   Bu ay ki adetiniz gecikir ise gebelik testinizi tekrarlamanızı öneririm

 60. Şule dedi ki:

  Merhaba ben 5 eylülde fostimon çatlama ignesi yaptım 4 gün boyunca o ignesi vurdum göbekten 1 günde ovitrelle ignesi vuruldum adetim 5 gün var ve idrar tahlili yaptım çift çizgi çıktı ne zaman kan tahlili yapmalıyım bu sonuç dogru sizce

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar şule hanım ,
   Maalesef ki idrar da bakılan kan tahlillerinde yanılma olabiliyor
   Adetiniz geciktikten sonra kan tahlili yapıp
   Sonucu ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 61. Esra dedi ki:

  Hocam 4 gün önce iğne vuruldum ovitrelle kanda HCG 33.2 çıktı hamilemiyim

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım
   Vurulduğunuz iğne de beta hcg değerinin pozitifliği gösterebilir
   Adetiniz geciktikden sonra beta hcg yapmanızı
   Çıkan sonucunuz ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 62. Yetiş dedi ki:

  Ovitrellenin gebelik testindeki etkisi kaç gün sürer acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Yaklaşık olarak 2 hafta etkisi sürmektedir

 63. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba ben 9 Eylül’de çatlatma iğnesi vuruldm 4 gün sonra kanda beta HCG 33.4 çıktı hamile miyim acildeki doktor çatlatma iğnesi bu kadar çıkarmaz HCG yı dedi nolur bana hayırlı birşey soleyin

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım
   Kanda bakılan beta hcg testini 2 gün sonra tekrarlamanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 64. Damla dedi ki:

  Meraba ben Ağustos 24 de regl günüm ve 28 . Günde hastaneye gittim 5 gun letu kullandım daha sonra 6.günde catlatma iğnesi vurdu bugün 6. Günüm catlatma iğnesi kullanalı ama pek te ağrı veya belirti yok neden acaba

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar damla hanım
   her hanımefendi ağrı ile belirti görmeyebilir

 65. Ebru dedi ki:

  Merhaba ben 23 agustos çatlatma iğnesi yaptırdım adetim 4 gün var sol kaşıklarımda hep batma var bu ay hsg de yaptırdım doktorum sansın fazla dedi acaba test yapsam çıkar mı tekrar adet olurum diye endişeleniyorum acaba test yaptırsam çıkar mı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ebru hanım
   adetiniz geciktikden sonra test yaptırmanızı öneririm

 66. Fatma dedi ki:

  Merhaba.çatlatma iğnesi yaptıralı 10 gün oldu.acaba ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım 4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 67. Canmir dedi ki:

  Mrb lar ben asilama yaptirdim ve 8.günümdeyim dayanamayip 2 sefer idrar testi yaptim ama negatif cikti.normalde catlatma ignesinin etkisiyle silik cizgide positif cikmasi gerekmiormu.simdi gercekten negatifmi olĺucak sonuc yoksa dollenme oldugu icin daha hcg hormonu yükselmemismi? Cok merak ediyorum.normalde 12.günde idrar testi yap dedi doktorum

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar,
   test yapmak için biraz erken davranmışsınız, doktorunuzun dediği tarihi beklemenizi öneririm

 68. Merve dedi ki:

  27 Ağustos pazartesi günü çatlatma iğnesi yaptım sonrasında 3 gün sık ilişki oldu bugün 4. Günüm Ve dünden beridir kasımlarımda sancı gibi bir ağrı var bide mide bulantım ama döllenme olmuşmudur? Bu ağrılar normal mi ultrasonla baktırsam çıkar mı gözükür mü acaba ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   henüz çok yeni çıkmama ihtimali yüksek ,
   bu nedenle adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile ultrasona girmenizi öneririm

 69. Buse dedi ki:

  Merhabalar ben ayın 17 sinde catlatma ignesi vuruldum 3 gun sonra kontrole gittiğimde doktorum çatlamanın olmadığı soyledi ve igneyi tekrarladi.bugun kahverengi renginde kanamalarim ve bel kasik ağrılarım var hamile olabilirmiyim test yapsam uygun olur mu ? Adetime daha 2 gun var

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar buse hanım
   henüz test yapmayın, adetiniz geciktikden sonra yapmanızı öneririm

 70. Rümeysa dedi ki:

  Merhabalar ben 4 Ağustos da çatlatma iğnesi vuruldum bugün tam 17 gün oluyor evde test yaptım negatif çıktı bu durum normalmi ya da iğne olumlu olmadimi acaba…

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar rümeysa hanım
   adetiniz gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 71. Semra dedi ki:

  Slm kocam ağustosun 8 de yumurta catlatma iğnesi yaptırdım kasiklarimda sürekli ağrı var bugün 12 gün olmuş acaba hamile olma olasiligim nedir tes yaptirmadim 14 gün yapılması gerektiğini yazmissiniz diğer arkadaşlara sizce hamile olabilir mıyım

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar semra hanım
   14. günde testinizi yaptırmanızı, sonuç negatif çıkar ise adetiniz geciktiğin de tekrar yaptırmanızı öneririm

 72. Fatma dedi ki:

  3 Ağustos ta çatlatma iğnesi oldum 17 Ağustos ta beta hgc testi yaptırdım kan testi Sonuc negatif acaba napmaliyim daha hasta olmadım adet günüm 19 ağustos beklemeli miyim hamile degilmiyim doktor hanim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   adetiniz gecikir ise testinizi tekrarlayanız, eğer ki sonuç negatif çıkarsa
   adetinizin sökülmesi adına doktorunuza başvurmanızı öneririm

 73. Yesim dedi ki:

  Iyi gunler ben catlatma ignesinden bikac saat sonra disdolgusu yaptim sorun olurmu acaba

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar yeşim hanım
   sorun olmaz

 74. Nez dedi ki:

  Merhaba, 10 temmuz da adet oldum 20 temmuz’da çatlatma iğnesi vuruldum henüz adet olmadım ne zaman test yaptırsam kesin sonuç alabilirim.

 75. Meltem dedi ki:

  Ben 24 temmuz çatlatma ignesi vuruldum şu an adetime 7 gün kaldı tahlil yaptırsam kesin sonuç çıkar mı adetimi beklemeli miyim. Teşekkür ederim şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meltem hanım sağlıklı sonuç alabilmek için 7 gün sonra yaptırın.

 76. leyla dedi ki:

  Merhaba ben 18nisanda catlatma iynesi vurdurdum,ve 35 saat sonra iliskimiz oldu,bir tarafli agrim var,ve asiri bas donmesi yasiyorum,bunun sebebi ne ola bilir,cok halsizim

 77. Sinem dedi ki:

  Mrhb ben 2 nisan catlatma iğnesi yaptim 3 de ilişki oldu 16 gün oldu ve bel.kasik ve bacaklarım sizce gebe miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

 78. Aslı dedi ki:

  Merhabalar çatlama iğnesi vurulalımbugun 13.gün az önce test yaptım çift çizgi var ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım kanda beta hcg testi yaptırın.Daha net sonuç verir.

 79. aysu dedi ki:

  7 gun once catlatma ignesi oldum test en erken ne zamn yapmaluyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysu hanım sağlıklı sonuç alabilmek için iğneden 2 hafta sonra test yaptırın.

 80. Zeynep yokuşu dedi ki:

  Merhaba hocam ben çatlatma iğnesin yaptırdıım on gün önce yaptıktan sonra üçgün kasıklarımda ağır oldu sonra geçti iki gün dür yene çok ağır var neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Zeynep hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 81. Şeyma dedi ki:

  Merhaba 6 mart çatlatma iğnesi oldum ve 36 saat sonra ilk iliski oldu daha sonra da 2 defa daha iliski oldu iğneden sonra 10 gün gibi bir süre geçti test yaptım negatif çıktı bu sonuca güvenmeli miyim sizce beklemeli miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum testi 3 gün sonra tekrar edin konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 82. Özgul dedi ki:

  Benim 20ml yunurtam oldugunu soyledi doktorum 22 şubatta çatlama ignesi oldum bugun 14 gun oldu ilk gunlerde kasik agrilarim vardi simdi sanki kasıklarımda segirme veve pıt pıt diye bisiyle hissediyorum adetime 4 gun var hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özgül hanım adet görmezseniz 5 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 83. Hicran dedi ki:

  Iy aksamlar çatlama iğnesinin etkisi kaçtın sürer yani iğne yapıldıktan sonra yumurtalar kaç gün aktif kalırlar cvp bekliyorum şimdiden tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hicran hanım matür yumurta yani 18mm ve üzerinde olunca hcg iğnesi yapılır.İğneden sonra 34-36 saat içinde yumurta çatlar dışarı atılan yumurta 36 saat genital kanalda canlı kalır.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 84. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar ben iğneyi vuralı iki hafta oldu ve bu iki gündür belim ve karnım qğrıyor üstelik ilişki sonrasında da acayip yanma oluyor..ayrıca vajinada da daralma var ilişki yaşayamıyoruz.. Srbeplerini öğrenmek istiyorum hamilelik belirtisi olabilir mi???

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 85. Nur dedi ki:

  Mrb aranıza yeni katıldım catlatmayı vurulalı 12 gün oldu sizce test için erkenmi yoksa testi yapıyımmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım adet görmezseniz 2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 86. Hayriye dedi ki:

  Merhaba çatlama iğnesi vurulali bugün 14 gün oldu sabah evde test yaptım çift çizgi cıktı biraz silik şekilde sizce buna guvenmelimiyim dogrumudur acil cevap teşekkür ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayriye hanım gebeliğin teyidi için kanda beta HCG testi yaptırın.

 87. elife şahin dedi ki:

  Iyi aksamlar Ne olur yardm edin. Ben 2 aralaikta ign yaptm ya sabah yaptm iki gün ilişki denildi bugün idrar testi yaptım ikinci çizgi silik çıktı. Hamilelik olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elife hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 88. Pelinnur dedi ki:

  Kızlar 5 gün önce çatlatıcı vuruldum bugün midem bulanıyor du başım ağrıyor du acil doktoru kan tahlili istedi ve bta htc 6 32 çıktı hamilemiyim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pelin gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.