Yumurta dondurma ile ileride tekrar çocuk sahibi olmak

14.03.2013
20
A+
A-
Yumurta dondurma ile ileride tekrar çocuk sahibi olmak

YUMURTA DONDURMA İLE İLERİDE TEKRAR ÇOCUK SAHİBİ OLUNABİLİR

YUMURTALARIN DONDURULMASI VE SAKLANMASI

Kadın üreme sistemi çok farklı ve karmaşıktır. En ufak bir durumdan etkilenip kimi zaman yumurtlama olmamakta ve bu sıkıntılar büyüyüp gidebilmektedir. Tıp her geçen gün gelişmekte ve insanlığın hizmetine çok değişik teknikler sunmaktadır. Toplumumuzda bebek sahibi olmak isteyip de olamayan pek çok çift çaresiz kalmakta ve ilk bebeğe bir şekilde ulaşmışken sonrası için ümitsizliğe kapılabilmektedirler. Eğer kadında yumurtlama ile ilgili bir sıkıntı olabileceği düşünülüyorsa, kanser tedavisi gibi bir sürece girecekse bu durumda kadının yumurtalıklarının dondurulması düşünülebilir. Dondurulmuş olan bu yumurtalar uygun ortamlarda bekletilerek ileri ki yıllarda tekrar çocuk sahibi olmak istendiğinde kullanılacaktır.

Dondurulmuş ve saklanıp çözülmüş olan her yumurta ile gebelik elde etmek mümkün olmayabilir.

Çağımızda ilerleyen teknoloji her geçen gün bu anlamda yenilikler sunmakta ve olabildiğince bu konuda sıkıntıları ortadan kaldırmaktadır. Son dönemlerde camlaştırma yöntemleri ile mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde döllenme oranları artarak gebe kalma şansı çoğalmıştır. Ortalama bir rakam verilecek olursa yumurtası dondurulmuş olan kadının gebe kalma şansı % 30 dur. Yani belirli sebeplerden dolayı ilerisi düşünülerek dondurulmuş olan yumurtadan gebelik elde etme şansı % 30 gibi bir rakamdır. Bu uygun koşullarda alınıp saklanan yumurtalar için saklama süresi ile ilgili bir çizgi yoktur. Uzun yıllar saklanabilmektedir. Hormonal ilaçlarla yumurtalık uyarılmış ise bu büyütülen yumurtalıklar da OPU yöntemleri ile toplanmakta ve yine aynı koşullarda dondurulmaktadır. Hekim bazen bu durumda yumurta toplamak değil de laparoskopi ameliyatıyla yumurtaların alınıp dondurulmasını da tercih edebilir.
Vücutta bulunan en büyük hücre yumurta hücresidir. Bu açıdan alınıp saklanması ve saklanma koşulu daha güçtür. Embriyo dondurmak ve sperm dondurmak yumurta dondurma işlemine göre daha basit işlemlerdir. Ancak son yıllarda yaygınlaşan vitrifikasyon tekniği ile yumurta dondurulması bu anlamda başarıyı artırmış ve daha kolay hale getirmiştir.

Yumurtalar hangi durumlarda dondurulmaktadır;

  • Erken yaşta menopoza girme ihtimali olan kadınlar yumurtalarının dondurulmasını isteyebilirler burada etken ailede erken yaşta görülen menopoz durumlardır. Ve kadın gebe kalma şansının kaybolmaması için yumurtalarının dondurulmasını tercih eder.
  • Doğurganlık dönemi içerisinde iken kadınlar kanser vakaları ile karşılaştıklarında görecekleri tedavi yumurtaları zedeleyebileceği için radyoterapi ve kemoterapi alınması gereken durumlardan önce yumurtalar alınıp dondurulabilir.
  • Çocuk düşünen ancak bu düşünceyi ileriki tarihe erteleyen kadınlar da yumurtalarının dondurulmasını isteyebilir.

Kadınlar geç evlilik planlamakta ve çocuğu erteleyebilmektedirler. Ertelenen bu durum ancak içlerde şüphelere neden olmaktadır. Hızla geçen zamana karşı doğurganlığını kaybetme riski ile karşılaşabilecek olan kadın endişeye kapılıp yumurtasını dondurmak isteyebilir. Fakat ülkemizde bu gibi durumlarda yumurta dondurmak yasal değildir. Sadece kanser gibi hastalıklardan kaynaklanabilecek durumlarda ancak yapılabilecek işlemlerdir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.