Yumurtlama bozukluğu nedir ?

02.05.2013
20
A+
A-
Yumurtlama bozukluğu nedir ?

YUMURTLAMA PROBLEMİ ( YUMURTLAMA BOZUKLUĞU)

 Yumurtlama ( ovulasyon) üreme dönemindeki kadınlarda her ay bir defa olmakta ve yumurtlama sayesinde adet görülmektedir. Üreme sisteminin işlevini sağlayan ve bedende oluşan hormonal değişimlerin nedeni yumurtlama olayıdır.

YUMURTLAMA PROBLEMİ NEDİR?

Yumurtlama ile alakalı problemler kısırlığa neden olmakta ve en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Kadınlarda görülen kısırlık sebeplerinin ortalama üçte biri yumurtlama problemlerinden kaynaklanmaktadır. Yumurtlama bozukluğu, düzensiz ve ender adet görmeye neden olur. Adet kanamaları her ay düzenli bir şekilde oluşmaz. Çok nadir durumlarda bazen hiç yumurtlama bile olmayabilir. Bu gibi vakalar hiç adet görmezler.

Yumurtlama bozukluğunun sebepleri nelerdir ?

Yumurtlama ile alakalı bozukluklar stres ve başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yumurtlama bozukluğuna neden olan ve en sık karşılaşılan hastalık polistik over hastalığıdır. Fakat görülen bütün yumurtlama bozuklukları polistik over hastalığı ile birlikte gelişmemektedir. Polistik over hastalığı ile karşı karşıya kalan bir kadında, yumurtlama bozukluğu haricinde adet kanamalarının seyrek olması, vücutta özellikle yüz bölgesinde tüylenme, kilo artışı gibi sorunlarda ortaya çıkabilir. Yumurtlamanın hiç gerçekleşmediği hastalarda beyinde salgılanan hipofiz bezi ile alakalı sorunlar, menopoz ve genetik problemler yumurtlama bozukluklarına neden olabilir.

Yumurtlama bozukluğu nasıl fark edilir?

 • Âdetin 21. Günü progesteron hormonu kantrol edilir. progesteron hormonu uygulanan testler sonucu yüksek çıkmış ise yumurtlama ile alakalı bir bozukluk olduğu anlaşılabilir.

 • Ultrason yardımı ile yumurta takibi yapılarak yumurtlama eylemi kontrol edilir.

 Yumurtlama bozukluklarının tedavisi

 Bu grup hastalar için yumurtlama tedavileri uygulanır. Uygulanan tedaviler ile başarılı olunamıyor ve hastalar çocuk sahibi olmak istiyorsa tüp bebek tedavisi ile gebelik sağlanmaya çalışılır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.